GAZETE SOKAK – Atılım Gazetesi çalışanları, 25’inci kuruluş yıldönümü etkinliklerinin İstanbul Valilik tarafından yasaklanmasına “Özgür basın geleneğini sürdürenler olarak tek bir adım dahi geri atmayacağız” dierek tepki gösterdi.

Atılım Gazetesi çalışanları, 25’inci kuruluş yıldönümlerine dair İstanbul Bostancı Kültür Merkezi’nde yapmak istedikleri etkinliğin Valilik tarafından yasaklanmasını İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi’nde düzenledikleri basın toplantısı ile protesto etti.

“Yasaklar bizi yıldıramaz, 25. yılında Atılım’ı yükseltelim” pankartının asıldığı toplantıya, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyeleri, Sosyalist Kadın Meclisleri İstanbul İl Sözcüsü Ezgi Bahçeci, Basın İş, Komün Dergisi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanları Erdal Avcı ve Elif Bulut katıldı.

‘UMUTLUYUZ ÇÜNKÜ DİRENİYORUZ’

Destek amacıyla katıldığı toplantıda konuşan Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Türkiye’nin sıkıyönetim koşullarında olduğunu belirterek, “Sosyalist bir gazetenin engellendiğini görüyoruz. Neredeyse her itiraz engelleniyor. Şüpheli ölümü araştıran gazeteciler, tepki koyanlar gözaltına alınıyor. Savaşa savaş demeyecekseniz diye bu binaya bile gaz attılar. Neye ne diyeceğimize bile onlara karar vermek istiyor. Her şeye rağmen umutluyuz, çünkü direniyoruz” dedi.

‘ÖZGÜR BASININ YANINDAYIZ’

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, temel insan haklarının askıya alındığına dikkati çekerek, “Yasalardaki kapsamı bile haklarımızı kullanamadık. Bu yasaklarla devam ediyor. Buna haksızlıklara karşı mücadele ekmekten başka şansımız yok. Özgür basının yanındayız” diye konuştu.

‘GERÇEKLERİN ÜSTÜ KAPATILAMAYACAK’

Komün Dergisi Yayın Kurulu üyesi Ahmet Kavruk da, iktidarın gerçekleri susturamadığını dile getirerek, “Devrimciler var olduğu sürece gerçeklerin üstü kapatılamayacak” diye belirtti.

‘OKURLARIMIZLA BULUŞMAMIZ ENGELENEMEYECEK’

Atılım Gazetesi çalışanı İsminaz Temel, yasaklamayla valilik yetkilerinin toplumsal muhalefeti yaşamın her alanından koparmak İçin kullandığı bir silaha dönüştüğünü ifade etti. Yasaklamalarla sonuç alınamayacağının altını çizen Temel, “25 yıl boyunca geçtiğimiz yol bize kılavuzluk ediyor. 90’ların girdabından geçenler, özgür basın geleneğini sürdürenler olarak, bundan sonra da tek bir adım dahi geri atmayacağız. Bu bilinçle yaşıyor ve yazıyoruz. Birçok ilde olduğu gibi; özellikle geride bıraktığımız iki ay boyunca İstanbul sokaklarında okurlarımızın büyük bir emekle yürüttükleri çalışmaya tanıklık ettik. Bu emek ve özveri, bu düzenin ve yasaklarının bir işe yaramayacağını bir kez daha gösterdi. Her bir okurumuzun emeğine sonsuz teşekkür ediyoruz. Okurlarımızla buluşmamızın önüne hiçbir güç geçemeyecek” şeklinde konuştu.

Temel, yasaklanan etkinliğin 22 Kasım Cuma günü HDP Bağcılar İlçe binasında gerçekleştirileceğini söyledi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...