GAZETE SOKAK – Ağır koşullarda atık kağıt işçiliği yaparak yaşamını sürdüren Ayşe Yaman, günde 12 saat çalışmasına rağmen en fazla 60 TL kazanabildiğini söyledi. Yaman, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü ise, çalışarak karşılayacağını dile getirdi.

Kadınların, krize, şiddete, istismara, taciz ve tecavüze karşı taleplerin dile getireceği 8 Mart etkinliklerine hazırlık yaparken, zor ve ağır koşullar altında çalışan birçok kadın o gün mesaide olacak. İzmir’in Konak ilçesine bağlı Basmane semtinde yaşamını sürdüren Ayşe Yaman, her gün yaklaşık 10 kilometrelik yol yürüyerek atık kağıt işçiliği yapıyor. Asıl mesleği aşçılık olan Yaman, yaz ayları birkaç lokantada çalışsa da kışın tekrar işsiz kalıyor. Günde 12 saat çalışarak yaşamını sürdüren Yaman, kadın olarak çalışmanın zorluklarına dikkat çekti.

‘GERÇEĞİ GÖRMEK İSTİYORSANIZ BASMANE’Yİ GEZİN’

Herkesin çöpleri karıştırarak kurduğu bağın farklı olduğunu dile getiren Yaman, geri dönüşüm halkasının bir parçası olarak katı atık işçiliği yaptığını ifade etti. Yaman, atık kağıt arabasıyla güçlükle sokaklarda dolaştırırken yanından geçen kimilerinin görüntü kirliliği olarak kendisini görmelerinin yanında vicdan muhasebesi yaparak rahatsızlık hissedenlerin de çıktığını anlattı. “Yanımdan uzaklaşmak isteyen, kendisini sorumlu hissedende oluyor. Ama ben ekmeğimi kazanıyorum” diyen Yaman, özellikle öğrencilerin oturduğu mahallerde dayanışma gördüğünü söyledi. Ülkenin gerçek fotoğrafının görmek isteyenlerin Basmane gibi semtleri dolaşması gerektiğini anlatan Yaman, “Sabah erken kalkıp, Kemeraltı’nın bütün sokaklarına girip çıkıyorum. Tanıdığım birkaç esnaf var onlar yardımcı oluyor. Özellikle gençlerin duyarlılığını görünce gelecek hakkında iyi duygulara kapılıyorum. Günde 4, 5 defa çıkıyorum. Günlük en fazla 60 TL kazanıyorum. Pazar günleri her yer kapalı olduğu için 30 TL civarında ancak kazanabiliyorum. Evim yok, bir pansiyonda kalıyorum. Oranın ücretini yemek ve sigara paramı çıkarabiliyorum” diye konuştu.

‘KADIN OLUNCA İŞLER ZORLAŞIYOR’

Sadece bir kızı olduğunu ve onun da Avrupa’da yaşadığını anlatan Yaman, “Tek başıma yaşıyorum. Arada bir kızımı arayıp sesini duyuyorum. Onunda bana bakacak şartları yok. Çalışıyorum, kendi emeğimle ayaklarım üzerinde duruyorum. Açıkçası kendimi hiçbir zaman kötü hissetmedim. Sokakta karşılaştığım tüm atık kağıt işçileri erkek oluyor. Benim gibi birkaç tane ya vardır ya da yok. Sabahtan akşama kadar sokaktayım, emek sömürüsünün her türlüsüyle karşılaşabiliyorum. Hele kadın olunca işler her açıdan daha da zorlaşıyor. Zorluklara rağmen bu işi erkek yapıyor bana izin vermezler deyip kendimizi geriye çekmemek gerekir. İnsan yapabileceklerine kendisi bile şaşırıyor. Geriye dönüp baktığımda hayatımda devrim gerçekleştirdiğime inanıyorum” dedi.

‘8 MART’I ÇALIŞARAK KARŞILAYACAĞIM’

Kadınların toplumu var edip yürüten güç olduğunu vurgulayan Yaman, “Kadın olarak savaşmak güzel. Ben emeğim için varlığım için savaşıyorum. Bazı siyasi partiler kadın haklarını savunduklarını anlatıyor. Ama bunları yeterli olarak görmüyorum. Medyanın önünde meydanlarda kadınlara sahip çıktığını onların haklarını savunduğunu söyleyenler samimi olsunlar. Gerçekte kadın haklarını savunsunlar. Kaç kadın çalışıyor, iş bulabiliyor mu, bulamazsa başına neler geliyor? Üzerine politika yapsınlar. Ben buna inanıyorum ve bunu her yerde söylüyorum. 8 Mart’ı hiç kutladığımı hatırlamıyorum. Bu yılda çalışarak karşılayacağım” diye konuştu.MA – Nimet Ölmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...