GAZETE SOKAK – Üniversiteden mezun olduktan sonra atanamayan 3 öğretmen kentte bir resim kursu açarak yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Yaptıkları tabloları kent merkezinde sergileyen eğitmenler ilgiden oldukça memnun.

Hakkarili olan ve Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünü bitirdikten sonra atanamayan Erdi Gür, Baki Balıkesir ve Emin Aşur, yıllarca çizdikleri resimleri kentin sokaklarında sergiliyor. Okudukları üniversiteden mezun olduktan sonra kente dönen üç arkadaş kentte kurdukları resim atölyesi ile resim yapmayı öğrenmek isteyen gençlere de eğitim veriyor. Yıllardır yüzlerce öğrenci yetiştiren üç öğretmenin yetiştirdiği birçok öğrenci çeşitli üniversitelere yerleşti.

‘ATANAMAYINCA KURS AÇTIK’

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olan Erdi Gür, “İstediğimiz yerlere yerleşmeyince arkadaşlarımla bir araya gelerek sanatımızı icra etmek için çalışmalarımıza burada başlattık. Yağlı boya, ahşap baskı, kabartma heykel alanlarında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hakkari’de sanatsal alandaki imkansızlıklardan dolayı sanatımızı fazla icra edemiyorduk. Bu nedenle üç ressam arkadaş bir araya gelerek gençlerimize yardımcı olmaya başladık. Şu anda yüzü aşkın öğrencimiz bulunuyor ve bir çok öğrencimiz de değişik fakültelerde eğitimlerine devam ediyor” dedi.

‘İLGİ BEKLİYORUZ’

Kentte açtıkları sergi ile ilgili konuşan Emin Aşur ise, yağlı boya, karakalem, cam baskı ve mono çalışmalarının sergilendiğini belirtti. Aşur, “Çocukluğumdan beri resim ile ilgileniyorum. İlk olarak karikatür ile başladım. 2000 yıllarda akademik eğitim aldıktan sonra ardından 2009 yılında da Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisi’ne başladım. Son iki yıldır da Hakkari’de resim eğitmeni olarak çalışıyorum” dedi. Kentte sanata verilen değerin hak ettiğinin altında olduğuna dikkat çeken Aşur, “Bizler bu konuda ilgi bekliyoruz. Bu konuda daha çok atölyenin açılmasını istiyoruz” diye belirtti.

‘HAKKARİ’NİN TARİHİNİ RESMEDİYORUZ’

Üç arkadaş ile bir araya gelerek resim yapmaya başladıklarını belirten Aşur konuşmasına şöyle devam etti: “Her birimiz ayrı bir alanda çalışma yürütüyoruz. Erdi Hoca baskı üzerine çalışırken, Baki hoca ise karakalem üzerine çalışıyor. Ben de yağlı boya ile karakalem üzerine çalışıyorum. Sanatımızı icra ederken sadece Halk Eğitim Merkezi’nde çalışma alanı bulabildik. Bilindiği gibi resim sanatı çok pahalı bir sanat. Çünkü yağlı boya ve tuvallerin hepsi ithal ve son zamanlardaki piyasanın durumu kötü. Bu konuda sanata ve sanatçıya destek bekliyoruz. Burada özellikle Hakkari kültürü üzerine çalışmalarımız oldu. Bu sanatın kayıp olmasını istemiyoruz. Hakkari sanatın beşiğidir ve bizler üç arkadaş olarak kendi alanımızda bunu güçlendirmek istiyoruz. Özellikle Hakkari’nin eski yaşamını resmetmeye çalışıyoruz.”

HALK YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

Son iki yıldır yaptıkları resimleri Hakkari Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Gezi Kültür Topluluğu öncülüğünde Hakkari’nin Bulvar Caddesi üzerinde sergileyen ressamlar, ilgiden memnun.

Üç sanatçının yaptıkları çalışmayı değerli bulduklarını ve bu çalışmaların halka ulaşmasında üniversite olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirten Hakkari Üniversitesi Sağlı Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Serdar Özdinç ise, “Bu arkadaşlarımızın renkli dünyalarına Hakkari’deki herkesin girmesini istedik. Bu çerçevede bir resim sergisi düzenledik. Yapılan sergide halkımızın yoğun ilgi göstermesi bizleri bir kat daha sevindirdi. Buradaki amacımız halkımızı resim ve sanat ile buluştururken biraz daha ilginin artmasını sağlamaktır” dedi. (MA – Hamza Gündüz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...