Esad’ın ‘Kuzeydeki güçlerle müzakereye açığız ama askeri seçenek de masada’ açıklamasına Suriye Demokratik Güçleri’nden yanıt geldi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ‘Kuzeydeki güçlerle müzakereye açığız ama askeri seçenek de masada’ açıklamasına Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) yanıt geldi.

Esad bu sabah Russia Today’e verdiği röportajda Suriyeli Kürt silahlı gücü YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu SDG ile müzakereye açık olduğunu belirtmiş, “Eğer müzakereler sonuç vermezse bu bölgeleri güç kullanarak özgürleştireceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

‘Sadece Daha Fazla Yıkıma Sebep Olur’

Esad’ın açıklamasına SDG’den yanıt geldi. İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan SDG sözcüsü Kino Gabrieal, “Askeri müdahalenin soruna çözüm olarak bir netice vermeyeceğini” belirtti. Gabriel, “Olası bir askeri müdahale sadece daha fazla kayıp ve yıkıma sebep olur. Suriyelilerin zaten zor olan yaşam koşullarını daha da zorlaştırır” şeklinde konuştu.

Esad Ne Demişti?

Rusya’nın resmi yayın kuruluşlarından Russia Today’e başkent Şam’da bir röportaj veren Esad, Suriyeli Kürt silahlı gücü YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu SDG ile müzakereye açık olduğunu ifade etse de, “Eğer müzakereler sonuç vermezse bu bölgeleri güç kullanarak özgürleştireceğiz” demişti.

Haberde Esad’ın “Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlarda ABD’nin desteğini alıyor. Haseke, Kobani ve Mınbiç gibi bölgelerde ABD’nin özel harekat birlikleri de bulunuyor” dediği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...