OKTAY CANDEMİR

GAZETE SOKAK – 19 Ağustos’ta HDP’li Belediyeye kayyum atandı.

Kayyum olarak atanan Vali Bilmez, koltuğuna oturduğu sırada Atatürk’ün fotoğrafı indirildi.

Ve devamında Van’da zihinsel engelli olduğu belirtilen bir çocuğun polis tarafından uğradığı şiddet görüntüleri kamuoyuna yansıyor.

Van, Türkiye ve dünyada bu haberlerle gündemde kaç gündür.

Tüm bunların art arda Van’da yaşanması bir tesadüf mü?… Kriz çıkarmak isteyenler acaba, ‘Yeni kaotik sürecin’ startını Van’da mı veriyor?

17 yıldır ‘Van’ı cazibe merkezi yapacağız’ diyenlerin Van’ı getirdiği nokta bu işte.

Van’ın dünyaya yansıyan yüzü karışık ve gergin bir kent görüntüsüdür. Van’ın mevcut imajı tüm Vanlılara büyük zarar veriyor.

Özgürlükler ve Güvenlik arasında ki dengeyi kurması gerekirken tam tersine güvenlikçi bir yönetim anlayışı ile Van tamamen bir güvenlik kentine döndü. Kuşatılmış bir kent, yasak sokaklar ile Van o eski Van değil artık

Bu gidişle gelen az sayıda ki turistte bir daha gelmeyecek.

Bu durumu düzeltmesi gereken Van Valiliği, bir çocuğun uğradığı şiddet olayını kınamak ve gerekeni yapmak yerine ‘Kovalamaca’, ‘Sabıkalı şizofren bir kişi’ diyerek yaşananları normal ve meşru görüyor.

Van’da 1000 gündür uygulanan ‘Eylem etkinliği’ yasağı nedeniyle neredeyse; tüm festivaller, sergiler, kitap-imza günleri yasaklanmış durumda.

Buna en çok karşı çıkması gereken kentin ticaret odasının başında ki kişi, işi gücü bırakmış twitterde işini yapan gazetecilere laf yetiştiriyor, polemiğe giriyor. Siyasete aşırı angaje olmaktan kendi esnafının haklarını bile savunmuyor.

AKP’nin Van milletvekillerinden kimsenin haberi yok. Biri AKP MYK Üyesi olmuş ama aylardır ne mecliste, ne sokakta görünmüyorlar. Onları ancak yeni bir seçimde görebileceğiz.

Karanlık günlerden geçiyoruz, bu günlerde geçer ama olan yine Van halkına olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...