CİVAN DEĞER

GAZETE SOKAK – Uzun zamandan beri Batman’ın sorunlarını yakinen takip etmeye çalışıyor, olabildiğince de yazmaya ve yetkililere duyurma gayreti gösteriyorum.

Bu duyarlılığı zaman zaman Olay gazetesi yazarı Osman Arslan da gösterip kentteki kurum amirleri ile ilgili sorunları köşesinde işlese de ne yazık ki yetersiz kalıyor. Üzülerek belirtmek gerekirse Osman Arslan gibilerinin sayıları az olduğu için çok ta etkisini göstermiyor yazdığı yazıların.

Batman’da ki çoğu kurum amiri işinin uzmanı olmadığı için, bütün Türkiye’de olduğu gibi burada da siyasi destekler sonucunda koltukları ele geçirmişlerdir. Ya imamlıktan gelen, ya ‘açıktan’ aldıkları diplomalarla, memurluğun alt kademeden gelip, buldukları torpil ile kurdukları siyasi yakın temaslarla makam koltuklarına oturmaktadır. Bu durum bariz bir şekilde ortadadır.

Bu anlamda en büyük sorunumuz ise kişilerin uzmanlık alanlarına görevlendirilmemesi ve halka hizmet etmesi gereken kurumların kalbine saplanan hançerler gibi işleyişi zehirliyor. Hal böyle olunca da işler giderek pörsümüşlükten kurtarılamıyor.

Geçenlerde Batman’ın en eski gazetecilerinden biri olan Batman gazetesi kurucusu Nizamettin İzgi’nin kentte görev yapan kurum amirleri ile ilgili bir paylaşımını okudum.

Nizamettin İzgi’nin paylaşımı aynen şöyle:

“İDDİA ÇOK ÖNEMLİ…

Son zamanlarda İl müdürlüklerinden şikâyetler artmaya başladı. Memur-Sen İl Başkanı Mehmet Ergin, SGK İl müdürünün personeline mobing uyguladığını iddia etti. Bu iddia çok önemli ve düşündürücüdür. Hem İl yöneticilerinin, hem de milletvekili Ziver Özdemir’in bu iddiaları araştırması gerekir. Gündeme gelen SGK’dır. Anlaşılıyor ki, diğer kurumlardan da şikayetler gelecek… Bakalım, gereken yapılacak mı? Sendikanın iddiaları üzerine SGK İl müdürü Alaattin Ökten yaptığı açıklamada Memur-sen üyesi bazı personelin kılık-kıyafet kuralına ve mesaiye uymadıklarını belirterek bunların uyarıldığını söyledi.”

Sevgili meslektaşım Osman Arslan ve Nizametin ağabeyin yazı ve paylaşımlarını bir fıkra ile tamamlamak istiyorum. Eminim, mizah bilgisi gelişmemiş ama ‘kendileri; içi boş fakat başı dik’ olan buğday başaklarına benzeyen kurum amirleri anlamakta zorluk çekecekleri için bana kızacaklar, hatta bazıları ‘şeref’ davası bile açmaya kalkışabilirler. Ama olsun, mesele halkın çıkarları olunca biz de gereken fedakarlığı yapıp korkusuzca fıkramızı anlatacağız:

Arslan, tilki, maymun ve müdürlük..

“Tilki ormana gider, yaz sıcağında yorgun düşen arslanın ağaçların gölgesinde uzandığını görür. Kurmaz tilki önce etrafı güzelce bir kolaçan eder, iyice emin olmak için ‘Arslan kralım, var mı bir emrin’ der. Arslanın derin uykuda olduğuna kanaat getiren kurmaz tilki dayanamaz harekete geçer… Bir süre sonra ormanların kralı arslan uykudan uyanır ve uğradığı durumu fark eder. Gururu fena kırılmıştır arslanın. Bütün hayvanları çağırıp toplantı yapan ormanların kralı arslan der ki ‘Bunu yapan kimse doğruyu söylesin, onu ormana müdür yaparım.’ Durumu fark edemeyen maymun, arslan’ın bu teklifine salakça atlar, elini kaldır, ‘Kralım, ben yaptım, beni müdür yapın’ der. Arslan, maymuna der ‘Müdürüm, sen geç içeri, ben geliyorum. Sana müdürlük mührünü vereceğim.’ O sırada kurmaz tilki de ağacın tepesine çıkar ayak ayak üstüne atıp gün batımını izler. Ama maymunu da merakla bekler. Bir süre sonra arslanın kulübesinden çıkan maymunun yamuk yürüdüğünü gören tilki, ‘Maymun kardeş müdürlük nasıl gidiyor, mührünü aldın mı?’ diye sorar. Maymunun cevabı ise ‘Tilki kardeş, müdürlük ağaçlara tırmanma özgürlünden eder’ diye cevap verir.”

Anlaşılan memlekette Aslanların uykuya yattığı, arslana masaj yapan tilkilerin ağaçlarda keyif yaptığı bir ortamda maymunların müdür olup yamuk yürüdüğu bir zeminde hizmet beklemek biraz hayal olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...