GAZETE SOKAK – Kürt gazeteci ve yazar Musa Anter (Apê Musa) katledilişinin 26’ncı yılında vurulduğu yerde anıldı. Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Eş Sözcüsü Hakkı Boltan, “Apê Musa’nın gittiği yol, bizim yolumuzdur” dedi.

Diyarbakır’da Yenişehir ilçesine bağlı Seyrantepe Mahallesi’nde 20 Eylül 1992 tarihinde paramiliter güçler tarafından sokak ortasında vurularak öldürülen Kürt gazeteci ve yazar Musa Anter (Apê Musa), katledilişinin 26’ncı yılında Musa Anter Anıtı önünde anıldı.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi öncülüğünde düzenlenen anmaya oğlu Anter Anter’in yanı sıra HDP Diyarbakır milletvekili Saliha Aydemir, Semra Güzel, Dersim Dağ ve Selçuk Mızraklı’nın yanı sıra DTK temsilcileri, HDP ve DBP yöneticileri ile gazeteciler katıldı.

FOTOĞRAFLARIN TAŞINMASINA İZİN VERİLMEDİ

Anma öncesinde Musa Anter’in fotoğrafları dışında farklı tarihlerde katledilen diğer Kürt gazetecilerin fotoğraflarının taşınmasına izin vermek istemeyen polisler ile milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Anmaya katılanlar müdahale tehdidine rağmen ellerinden indirmedikleri fotoğrafları ters çevirip tutarak polisi protesto etti.

‘KINIYORUZ’

Anmada konuşan Milletvekili Saliha Aydeniz, OHAL koşullarında yapılan anmalarda dahi fotoğrafların taşına bilinmesine rağmen bugün keyfi bir tavır sergilendiğini söyledi. Aydeniz, bu duruma dair tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Artık fotoğraflarımızdan bile korkuyorlar. OHAL döneminde bile izin verilen fotoğraflara şimdi sıkıyönetimle izin verilmiyor. Bizler ülkenin geleceğine sahip çıkmak için gazetecilere sahip çıkacağız. Sıkıyönetim istediği kadar keyfi olarak sürsün, Apê Musa’nın katilleri bulunana kadar biz Kürdistan’daki mücadelemizi sürdüreceğiz.”

‘APE MUSA’NIN YOLU BİZİM YOLUMUZDUR’

Polisin yaklaşımına tepki göstererek sözlerine başlayan Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Eş Sözcüsü Hakkı Boltan da, “Demokrasi için mücadele ediyoruz. Ne ıslık çalmak ne Kürtçe konuşmak suçtur. Anmaya müdahale ediliyor. Bu ülkenin Apê Musa’nın görüşlerine ihtiyaçları vardır. Biz gazeteciyiz. Sadece söyleyecek sözümüz, kalemimiz ve kameramız var. Apê Musa’nın gittiği yol, bizim yolumuzdur” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından anmaya katılanlar, “Apê Musa ölümsüzdür”, “Şehîd namirin” sloganları eşliğinde Musa Anter’in vurulduğu noktaya doğru yürüyüşe geçti. Buraya karanfiller ile birlikte yine katledilen gazetecilerin fotoğrafları ters bırakılmasıyla anma sona erdi. (MEZOPOTAMYA AJANS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...