GAZETE SOKAK – Türkiye’de son yıllarda karşılaşılan şaşırtıcı tutuklama gerekçelerine bir yenisi daha eklendi. Olay ise Diyarbakır’da yaşandı. 27 Ocak günü evine yapılan baskınla gözaltına alınan Ş.H. isimli kadın, ailesine ve avukatına hiçbir bilgilendirme yapılmadan 3 gün gözaltında tutuldu. Dosyasında ‘gizlilik’ kararı olduğu gerekçesiyle neden gözaltına alındığı söylenmeyen Ş.H., emniyetteki işlemlerin ardından sevk edildiği adliyede yapılan savcılık sorgusunda ancak ne ile suçlandığını öğrenebildi.

Ş.H.’ye kentte 2007 yılında gerçekleştiği beletilen bir korsan gösteriye katıldığı suçlamasında bulunuldu. Savcılık sorgusu sonrası tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Ş.H., “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

Bu suçlamaya delil olarak ise, üzerinde parmak izinin bulunduğu belirtilen bir eldiven, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından sosyal medya hesapları üzerinde yapılan açık kaynak taraması raporu ile sahip olduğu ajandasında yer alan Grup Munzur’un “Apê Musa” şarkısına ait sözler oldu.

AV. VURGUN: SOMUT BİR BAĞ YOK

Ş.H.’nin avukatı Özüm Vurgun, soruşturmada müvekkili ile katıldığı iddia edilen korsan gösteri ile arasında somut bir bağ kurulamadığını ifade etti.

Sadece bir eldiven üzerinde yer alıp, müvekkiline ait olduğu belirtilen parmak izi ve hakkındaki açık kaynak taraması üzerine durulduğunu söyleyen Av. Vurgun, “Bu parmak izi insanların, kadınların her alanda kullandığı lateks denilen eldivenlerin üzerinde çıkmış. Ancak bu eldivenin molotoflu saldırı içerisinde kullanıldığı iddia ediliyor. Müvekkilim, somut bir şekilde bağı bulunamayan sadece dış yüzeyinde orta parmak izi çıktığı belirtilen eldiven nedeniyle gözaltına alınmış. Açık kaynak taramasında ise, yaptığı 3 beğeni ve 1 paylaşım üzerinden değerlendirme yapılmış” diye belirtti.

HEVAL KİM?

İlkokul ikinci sınıfa kadar okula gidip, okur-yazarlığı iyi olmayan müvekkilinin sahip olduğu ajandasında yer alıp, suçlama delili kabul edilen şarkı sözlerine dair bilgi veren Av. Vurgun, hakimin ajandasında Grup Munzur’un Apê Musa şarkısının yazılı olduğu yeri okuduğu müvekkiline “Heval kim? Siz kimlerin canını alıyorsunuz da bunlar bitmiyor” gibi sorular sorduğunu aktardı.

Şarkının Grup Munzur tarafından Musa Anter için söylenmiş olduğunu hakime anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Vurgun, ancak hakim bu şarkıyı ve sözleri “örgütsel doküman” olarak değerlendirip, “bunların bir bilgi olduğu, birbiriyle kodlamalı yazışmalar olduğu” gerekçesiyle tutuklama verdiğini ifade etti.

‘HEVAL, APÊ MUSA’DIR’

Av. Vurgun, yaptıukları tüm izahatlara rağmen müvekkilinin bu gerekçe ile tutuklanmış olmasına “Tekrardan söylüyoruz heval, Musa Anter’dir. Meclis’te katilleri aranan Musa Anter’dir” sözleriyle tepki gösterdi.

Grup Munzur’a ait “Ape Musa” şarkısının tutuklama gerekçesi olan o sözleri şöyle:

“Bir can almakla insan biter mi heval
Kahpe kurşun kalemini kırar mı heval

Şu Dicle’nin suyu senden geçermiş heval
Analar oğul diye içermiş heval

Bir rüzgar gibi hala esermişsin heval
Şu Cudi’nin dağlarında gezermişsin heval
Şu Munzur’un dağlarında gezermişsin heval”

MA – Aydın Atay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...