GAZETE SOKAK – Annesiyle birlikte Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hemanjiom hastalığı bulunan 16 aylık Avşin bebeğin yüzündeki lekeler gittikçe yayılıyor. Avşin bebeğin babası Mehmet Emin Usanmaz, cezanın ertelenmesi çağrısı yaptı.

Mardin’in Artuklu ilçesinde, 2016 yılında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eşbaşkanlığı görevi yürütürken partilerine dönük operasyon sırasında 70 kişiyle birlikte gözaltına alınan Hülya Usanmaz (31), “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak” iddiasıyla tutuklandı. Kısa bir süre sonra serbest bırakılan 3 çocuk annesi Usanmaz, Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında siyasi faaliyetleri nedeniyle verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezasının onanmasını ardından 27 Kasım 2018 tarihinde yeniden cezaevine konuldu.

DOKTOR: CEZAEVİ SAĞLIĞI İÇİN ELVERİŞLİ DEĞİL

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Usanmaz, o dönem henüz 12 aylık olan kızı Avşin’i de yanına almak zorunda kaldı. Böylelikle, deri altı bir hastalık olan Hemanjiom hastalığı bulunan Avşin bebeğin aylık rutin olarak Adana’da özel bir hastanede gördüğü tedavi yarım kaldı. Cezaevine konulmasının ardından doktoru, “Cezaevi sağlığı için elverişli bir yer değil” diyerek, “Kapalı ortam, düzensiz ışık ve eksik gün ışığı sağlığını tehdit eder. 1 yıl ile 15 ay arasında ancak biz bu hastalığı temizleyebiliriz” uyarısında bulundu. Söz konusu uyarının yanı sıra, Avşin bebeğin tedavisinin yapılabilmesi için annesinin cezasının ertelenmesi talebi de İnfaz Hakimliği tarafından kabul edilmedi. Aile tarafından yapılan başvurular da sonuçsuz kaldı.

Şu an 16 aylık olan Avşin bebek, kapalı alanda olması ve yeterli gün ışığı görememesinin yanı sıra tedavisinin yapılamamasından kaynaklı zor günler geçiriyor. Küçük Avşin, sürekli yüksek ateş rahatsızlığı yaşadığından kaynaklı da sık sık ambulansla hastaneye kaldırılmak zorunda kalıyor.

BABA USANMAZ: CEZASININ ERTELENMESİNİ BEKLİYORUZ

Avşin bebeğin babası Mehmet Emin Usanmaz, eşi ile yaptığı son görüşmede Avşin’in yüzündeki lekelerin daha da arttığını ve gittikçe belirginleştiğini aktardı. “Cezaevinin bebeklere göre bir yer olmadığını her görüşe gittiğimde daha iyi anlayabiliyorum” diyen baba Usanmaz, “Bugüne kadar bir sonuç elde etmedik. Elimiz kolumuz bağlı, bir şey yapamıyoruz. Hastalığından dolayı zarar görmesini istemiyoruz. Hastalığı mevcut durumda ilerliyor. İleride tedavi edilemeyecek bir duruma gelme riski ile karşı karşıya. Annesi tahliye edilerek, çocuğun tedavisinin yapılmasını bekliyoruz. Şartlı tahliye de olabilir. En azından çocuğun annesinden ayrı kalabilecek yaşa geleceği güne kadar cezası da ertelenebilir” çağrısında bulundu.

MA / Ahmet Kanbal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...