GAZETE SOKAK – Rakka’nın QSD tarafından düşürülmesinin ardından selefi gruplarına başkent olan İdlib’de hesaplar tutmuyor. Türkiye’nin üstlendiği “silahsız bölge” rolüne ilişkin MİT’in yoğun mesaisine rağmen HTŞ’nin bugüne kadar ağır silahlarını çekmediği, aksine mevzilerini daha da güçlendirdiği belirtiliyor.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), DAİŞ’in başkenti Rakka’yı düşürdükten sonra selefi gruplarına merkez olan İdlib’de Rusya, Esad rejimi, İran, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa ve Türkiye’nin çıkarları birbirleriyle çatışıyor. Türkiye, denetimindeki kentte sıkışan aktörlerin başında geliyor. El Kaide uzantılı El Nusra (Heyet Tahrir El-Şam / HTŞ) ve Heyet Tahrir El-Şam denetimindeki kentte 15-20 kilometre “silahsız bölge” sözü veren Türkiye, MİT’in yoğun mesaisine rağmen işlerin istediği gibi gitmediği belirtiliyor.

PUTİN VE ERDOĞAN MUTAKABATININ ARKA PERDESİ

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya, ABD, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın da ortak olduğu ve İdlib’e yönelik bir operasyondan çok diplomatik yollarla çözüme kavuşturulması bunun sonucu olduğu ifade ediliyor. Türkiye’nin masaya aynı zamanda bu güçler adına da oturduğu ileri sürülüyor.

FIRAT’IN DOĞUSU İDLİB MASASINDA ORTAYA ATILDI

Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna yönelik açıklamalarının da bu planın bir sonucu ortaya çıktığı, Rusya’nın, ABD ve Avrupa devletlerin anlaşmaya dahil olmasından rahatsız olduğu için Türkiye üzerinden Minbic’i yeniden gündeme getirdi. Türkiye’nin ise, ABD ile ilişkilerini dikkate alarak Minbic yerine Fırat’ın doğusu ibaresini kullanmayı tercih etti. Türkiye’nin önümüzdeki günlerde daha fazla sıkışması halinde Minbic ya da Kuzey ve Doğu Suriye’ye bağlı başka bir kenti gündeme getirmesi bekleniyor.

RUSYA HAKİM OLMAK İSTİYOR HTŞ MEVZİ KAZIYOR

Rusya, Halep’ten başlayıp, Hama, İdlip, Lazkiye ve Şam’a kadar uzanan ana yol üzerinde hakimiyetini kurmaya çalışıyor ve mutabakat sonucu bölgeye daha fazla güç aktarıyor. Rejim ve İran da milis gücünü bölgeye takviye ediyor. HTŞ’nin ise, iki gücün arasında varılan anlaşmanın aksine, bölgede bugüne kadar herhangi bir ağır silahını çekmediği, aksine mevzilerini daha da güçlendirdiği belirtiliyor. Türkiye tarafı birkaç gün önce radikal grupların çekilmeye başladığını ileri sürmüştü.

İRAN’IN ÇIKIŞLARI

Rusya ve Türkiye’nin (ABD’nin de talebiyle) bölgede devre dışı bırakmaya çalıştığı İran ise, hem Rusya’ya hem de Türkiye’ye gözdağı vermek amacıyla önümüzdeki günlerde yeni hamleler yapması bekleniyor. İran’ın bölgeye girmeye çalışan diğer güçlerle temasa geçmesi konuşulurken, Rusya, İran ve Türkiye arasındaki diplomasi trafiği yeniden hızlandı.

İDLİB’DEKİ GRUPLARIN DURUMU

Türkiye’nin bölgede izlediği politikalardan memnun olmayan bazı selefi gruplar ise rahatsızlıklarını dile getiriyor. Bu grupların İdlib’e olası bir operasyon olması halinde Türkiye’nin yönlendirmesiyle herhangi bir yere gitmeyeceklerini dillendirdikleri söyleniyor. Yer yer gruplar arasında gerginliklerin yaşandığı, ancak tansiyonun bölgede bulunan MİT tarafından düşürüldüğü ifade ediliyor. (Kaynak: MA – Nazım Daştan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...