GAZETE SOKAK – Türkiye’de düzenlenen operasyonlarda Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Betül Tanbay’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün sabaha karşı düzenlediği operasyonlarda öğretim üyeleri gözaltına alındı. Operasyonun tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın kurduğu Anadolu Kültür adlı girişime yönelik olduğu, bu kapsamda girişimin yönetiminde oldukları gerekçesiyle Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın gözaltına alındığı belirtildi.

Emniyet’ten açıklama

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün basınla paylaştığı bilgi notunda “Mehmet Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içinde hareket eden 20 şahsa yönelik” İstanbul, Adana, Antalya ve Muğla’da düzenlene eş zamanlı operasyonlarda 13 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği belirtildi. Açıklamada, gözaltına alınan kişilerin isimlerinin Ali Hakan Atalay, Asena Günal, Meltem Aslan Çelikkan, Turgut Tarhanlı, Yiğit Ali Ekmekçi, Bora Sarı, Ayşegül Güzel, Çiğdem Mater Utku, Betül Tanbay Tüten, Hande Özhabeş, Filiz Talek, Yiğit Aksakoğlu ve Yusuf Cıvır olduğu yer aldı.

Gözaltına alınan kişiler, “Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içinde olmakla”, “Gezi Parkı olaylarını derinleştirmek ve yaygınlaştırmak için Anadolu Kültür AŞ’ye ait DEPO isimli yerde toplantılar düzenlemekle”, “Sivil itaatsizlik ve şiddetsiz eylem başlıkları altında Gezi Parkı olaylarının devamlılığını sağlamak için yurt dışından aktivizm eğiticileri, kolaylaştırıcılar ve profesyonel eylemciler getirtmekle”, “Yeni medya oluşturma faaliyetleri içerisine girerek Gezi Parkı sürecinin devamı ve yaşanması muhtemel Gezi benzeri olayları kendi medyaları üzerinden gündem oluşturulmasını amaçlamakla” ve “Gezi Parkı olaylarında gündeme gelen biber gazının Türkiye’ye ithalatının durdurularak yasaklanması için çalışmalar yapmakla” suçlanıyor.

Operasyonu yandaş medya haber verdi

HDP’nin gazeteci kökenli milletvekili Ahmet Şık, Sabah gazetesinde 8 Kasım’da Kenan Kıran imzasıyla yayımlanan haberi hatırlatarak “Bir hafta önce lağım medyasından operasyonun işaret fişeğini vermişler” dedi. Söz konusu haberde “Osman Kavala, Gezi olaylarını Anadolu’ya yaymak istedi” başlığı kullanılmış ve Kavala ile “Gezi eylemlerini organize eden” sıfatı kullanılan Hanzade Hikmet Germiyanoğlu’nun bir konuşmasına yer verilmişti.

Gözaltılara tepkiler

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Twitter hesabından gözaltılara tepki gösterdi.

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, gözaltıları eleştirdi. Yarkadaş, “Bakan Mustafa Varank, beyin göçü yüzünden yurt dışına giden bilim insanlarına dün çağrı yapıyor, cazip imkanlar sunduklarını söylüyor ve ‚Dönün‘ çağrısında bulunuyordu. Turgut Tarhanlı ile Betül Tanbay’ın şafakta gözaltına alındığı bir ülkede kim ve nasıl bilim üretecek?” ifadesine yer verdi.

Yarkadaş bir başka paylaşımında ise “AKP özgürlükleri yok etmiş bilim insanlarına dava açtırmış ve akademik hayatı bitirmiştir” dedi.

HDP eski milletvekili Ufuk Uras da twitter hesabından gözaltılara dair şu paylaşımda bulundu:

Gözaltına alınan öğretim üyelerinin Anadolu Kültür adlı girişimin yönetiminde görev yaptığı belirtiliyor. Girişimin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Osman Kavala, 18 Ekim 2017 tarihinde Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı. Kavala, “Gezi eylemlerinin yöneticisi olmak” ve “15 Temmuz darbe girişimine katılmak” suçlamalarıyla 1 Kasım’da tutuklanmıştı. Kavala halen Silivri Cezaevi’nde bulunuyor.

TBB Başkanı Feyzioğlu: Hukuk dışı uygulamalar sona erdirilmelidir

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, gözaltılara dair açıklamasında soruşturma ve kovuşturmalardaki usule aykırılıklara dikkat çekti. “Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre yakalama ve gözaltı işlemleri ancak tutuklamanın şartları var ve fakat hâkim kararı almaya vakit yok ise verilebilir” diyen Feyzioğlu, Davet edildiğinde iradi olarak ifade vermeye geleceği besbelli olan kişiler yakalanmaz, gözaltına alınamaz. Türk kamuoyu bu hukuki gerçeği FETÖ’nün tezgâhladığı kumpas soruşturmaları sırasında acı çekerek, zarar görerek öğrenmiştir. FETÖ ile son derece haklı bir mücadelenin yürütüldüğü bir dönemde hukuk dışı uygulamalar yapmak çok büyük bir çelişkidir. Ceza Muhakemesi Kanunu’na aykırı işlemler yargıyı bir baskı aracına dönüştürmektedir. Türkiye’nin demokratik dünyadaki algısına ağır darbe vurmaktadır. Soruşturma ve kovuşturmalardaki her usule aykırılık, evrenselleşmiş hukuk kurallarına karşı her ihlal Türkiye’yi dünya kamuoyunda anti demokratik bir ülke olarak göstererek, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerine destek arayan terör örgütlerine yaramaktadır. Yargıya duyulan güveni de zedeleyen hatalar bir an önce telafi edilmeli, temel hak ve hürriyetlerin yargı eliyle ihlaline izin verilmemeli, uluslararası camiada Türkiye’ye zarar verecek hukuk dışı tüm uygulamalar sona erdirilmelidir” diye konuştu.

İHD: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD), gözaltılara ilişkin yaptığı açıklamada “Uzun zamandan beri hukukun üstünlüğü mücadelesi yürüten ve çok sayıda hukuk insanı yetiştiren insan hakları savunucusu Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ile diğer gözaltına alınan kişilerin hak savunuculuğu özelliği göz önüne alınarak kendilerine yapılan bu muameleyi kınadığımızı belirtmek isteriz” dedi.

İHD, “CMK 145. maddeye göre Cumhuriyet Savcılarının çağrı usulü ile davet gönderip ifade alma yöntemini uygulamak yerine toplumda saygınlığı olan bu kişileri kriminilize etmek amacı ile tehlikeli suçlularmış gibi evleri basılarak gözaltına aldırmasının kanuna aykırı olduğunu ve bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini bir kez daha ifade etmek isteriz. Turgut Tarhanlı ve birlikte gözaltına alınan kişilere yapılan bu muamele Türkiye’de kanunların keyfi olarak uygulandığını ve siyasi iktidarın yargı yolu ile baskı uygulayarak, istediği herkese istediği gibi davranabileceğini göstermektedir” vurgusu yaparak “Siyasi iktidarı bu tarz baskı yöntemlerinden vazgeçmeye davet ediyor, gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz” çağrısında bulundu. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...