GAZETE SOKAK – Pentagon’a göre, İdlib’de cihatçı örgütlerle karşı yapılacak operasyonlar, büyük askeri bir harekattan daha etkili olabilir.

Rusya ve İran’ın askeri harekat için bastırdığı ancak Türkiye’nin direnciyle katşılaştığı cihatçıların son sığınağı Suriye’nin İdlib kenti için ABB’den de “kısmi” operasyon önerisi geldi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Washington’un İdlib için kendi planını önermeye hazır olduğunu, fakat bu konuda Rusya ile işbirliğinin söz konusu olmadığını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada, “ABD’li askeri yetkililer, İdlib’de terörle mücadele operasyonlarını, alışılagelen büyük bir harekâttan daha etkili bir şekilde sürdürmenin bir yöntem olduğuna inanıyor” denildi.

İdlib’de sivillerin arasına karıştıkları belirtilen cihatçılara karşı “Amerikan kuvvetlerinin ve araçlarının teröristlerin kentsel ortamda dahi saptanması ve sivillerin arasında minimum kayıplarla imha edilmesi için kullanılması” önerildi.

Açıklamada ayrıca Dunford’un Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov ile İdlib krizinin başlangıcından beri görüşmediği ve şimdilik görüşmeyi planlamadığını ifade edildi.

Pentagon, yaklaşık 20-30 bin cihatçının İdlib’e girdiği bilgisini de aktardı. (Artı Gerçek)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...