GAZETE SOKAK – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine “her an operasyon yapabilecekleri” şeklindeki açıklamaları sonrası, KDP ve Türkiye’nin Roj Peşmergeleri’ni harekete geçirdiği bildirildi. Bu temelde 11 Aralık’ta Başika’da TSK karargahında bir toplantı yapıldığı belirtildi.

Erdoğan Altan’ın MA’daki haberine göre,  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine yönelik operasyon tehditleri sonrası, Federe Kürdistan Bölgesi’nde KDP kontrolündeki Roj Peşmergeleri’nin de harekete geçirildiği belirtildi. Türkiye’nin KDP, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve Roj Peşmergeleri yetkilileri ile Musul’un Başika bölgesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) karargahında 11 Aralık günü toplantı yaptığı ve gündemin Roj Peşmergeleri’ni Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine sokmak olduğu bildirildi.

‘ROJAVA’YA GİRİN’

Güvenilir bir kaynaktan alınan bilgilere göre, Türkiye’den gelen heyetin içinde “Rüzgar” ismini kullanan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yetkilisinin Kuzey ve Doğu Suriye sınırlarına yönelik yapılacak saldırılar konusunda Roj Peşmergeleri’ne talimat gibi öneri yaptığı iddia edildi. Rüzgar’ın toplantıda Roj Peşmergeleri sorumlularına; “Hadi bakalım size verdiğimiz bunca askeri eğitimi pratikte harekete geçirmenin zamanı geldi. Biz sizin Rojava’ya girme zemininizi hazırlıyoruz. Yer yer denemeler yapın, tepki-nabzı ölçün. ABD sesini çıkarmaz o konuda rahat olun, işte fırsat bu fırsat. Rojava’ya girmek için size fırsat” dediği belirtildi.

SINIRA KAYDIRILDILAR

Yapılan toplantının ardından Roj Peşmergeleri’nin, KDP peşmergelerinin kontrolündeki Kuzey ve Doğu Suriye’nin Cizîr bölgesine bağlı Dêrik kenti sınırında bulunan Swêdiyê noktasına getirildikleri belirtildi.

Bu bölgeye gelen Roj Peşmergeleri’nin, 16 Aralık günü Dêrik sınırı içerisine girerek Kuzey ve Suriye’ye girmek istedikleri KDP basını tarafından da işlendi. Bölgeye kaydırılan Roj Peşmergeleri’nin Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile yaşanan kısa süreli gerginlikten sonra geri çekildikleri öğrenildi. Sözkonusu deneme ve arayışların devam edebileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...