GAZETE SOKAK – Eski HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bu hafta silah bırakma çağrısı yapabileceğini söyledi.

Abdullah Öcalan’ın açıklamalarını değerlendiren Eski Diyarbakır milletvekili Altan Tan, Abdullah Öcalan’la ilgili olarak, “İmralı’dan bu hafta ya da önümüzdeki günlerde silah bırakma çağrısı geleceğini tahmin ediyorum” dedi.

Eski HDP’li vekil Altan Tan TV5’te katıldığı programda Öcalan’ın “Kürt sorununda çözüm için hazırım” açıklamalarını değerlendirdi. Tan Kürt meselesinde bir çözüme ulaşmak için “PKK taktik değil, stratejik olarak silah bırakmalı” derken, Öcalan’ın son açıklaması sonrası yeni bir çözüm sürecinin mümkün olabileceğini ifade etti.

2013 SÜRECİNİ HATIRLATTI

Altan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“PKK’nın Türkiye’de aynen 2013 Newroz’unda Abdullah Öcalan’ın mektubunda belirtildiği gibi taktik olarak değil stratejik olarak sonsuza kadar silahları susturması lazım. Öcalan’ın seçimden 3-4 gün önce gönderdiği mektup ve ondan önceki avukat görüşmesinde de ‘Türkiye’nin hassasiyetleri’ dediği noktada o. Şimdi sanırım dün yapılan görüşmede de, daha açıklanmadı ama benim anladığım kadarıyla, önümüzdeki dönemde İmralı’dan silah bırakma, 2013 sürecine konseptine sürecine geri dönme çağrısı gelecek diye tahmin ediyorum, bekliyorum.”

“BİZZAT ŞAHİT OLDUĞUMUZ GÖRÜŞMELER VAR”

“Bu noktadan sonra o sağlanabilirse -tabii bunlar çok kolay şeyler değil- bir sürü faktör var işin içerisinde, bizim bizzat şahit olduğumuz görüşmeler var. Yani Kandil’de, İmralı’da, parlamento’da… Bunların bir kısmını bugün anlatabiliyoruz, bir kısmını daha genel cümlelerle ifade ediyoruz. İçeride ve dışarıdan bozucu faktörler, aktörler var. Yani Suriye’de bir uzlaşma olabilmesi için Kürt meselesinin bir noktaya gelmesi lazım, Suriye’deki Kürtlerin statüsünün tanınması lazım.” İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...