GAZETE SOKAK – Merkel hükümetinin adına açıklamada bulunan Ulrike Demmer, “Federal hükümet, Türk siyasetçilerin Kuzey Suriye’de tek taraflı bir askeri operasyon başlatılacağı yönünde yineledikleri açıklamaları çok ciddiye alıyor” açıklamasını yaptı.

Olağan basın toplantısında konuşan Ulrike Demmer, Ankara’nın Fırat’ın doğusundaki harekât planına ilişkin sorulan soruyu, “Türkiye’nin tek taraflı bir askeri müdahalesi, Suriye’de gerilimin daha da tırmanmasına ve bu ülkedeki istikrarsızlığın daha derinleşmesine yol açacaktır. Ayrıca bunun, güvenlik politikaları ve insani bakımdan sonuçları vahim olur” diye yanıtladı.

Ulrike Demmmer, Türkiye’nin Suriye ile sınır bölgesindeki güvenlik ihtiyaçlarını anladıklarını, Türkiye’nin komşu ülke olarak Suriye topraklarındaki çatışmalar ve bunun sonucundaki mülteci akınından etkilendiğinin de bilincinde olduklarını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Ancak IŞİD’e karşı kazanılmış başarı tehlikeye sokulmamalı. Bu başarı büyük ölçüde Suriyeli Kürtler tarafından uluslararası koalisyonun desteği ile sağlanabildi. Şimdi gerekli olan, şiddetin son bulması ve istikrarı sağlayacak yaklaşımlardır.”
Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Steve Alter, geçen hafta Türkiye’ye giden İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in temasları sırasında ABD ile Türkiye arasında Rojava’da oluşturulacak ‘güvenli bölge’ planını gündeme getirdiğini açıklayarak, “Türk tarafı konuyu bakan ile görüşmede gündeme getirdi, bakan da Türk tarafına, federal hükümetin bu konu hakkında sorunları olduğu sinyalini verdi” diye konuştu.

“KAYGIMIZI DAHA ÖNCE DEFALARCA DİLE GETİRDİK

İçişleri sözcüsü, Türkiye tarafının askeri harekat hazırlığına değil ‘güvenli bölge’ planına ilişkin değerlendirmede bulunduğunu söylerken, Alman Dışişleri Bakanlığı’nın sözcü vekili Christofer Burger devreye girerek “Türkiye’nin olası tek taraflı askeri harekatına ilişkin kaygımızı daha önce de dile getirdik. Hem basın toplantılarımızda hem de Türk tarafı ile görüşmelerimizde bu kaygımızın altını çizdik. Türk tarafı konuya ilişkin tutumumuzu biliyor” açıklamasını yaptı.

ALMANYA, IŞİD MENSUBU VATANDAŞLARINI GERİ ALACAK MI?

Alman hükümetine, ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmesi sonrasında Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, aralarında Almanya’nın da yer aldığı ülkelerin IŞİD mensuplarını geri almayı reddettikleri yönündeki eleştiri de soruldu.

İçişleri Sözcüsü Alter, Almanya’nın bu mensupların kabul edilmemesi yönünde genel bir tutumu olmadığını, her kişi için ayrı ayrı inceleme yapıldığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Alman olan ya da Almanya ile ilintili olanların Almanya’ya geri kabul edilmesini toptan reddeden bir tutumumuz yok. Ama bunu çekincesiz yapamayız. Öncelikle ilgili kişilerin bulundukları ülkenin yargılama hakkı dikkate alınmalı, ayrıca Almanya’ya verilmeleri ancak ilgilinin kimliğinin herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde belirlenmesi ve buradaki halka bir tehdit oluşturmaması durumunda mümkün.

IŞİD mensubu şüphelilerinin buraya getirilmelerinin buradaki halka bir tehdit oluşturmaması en önemli öncelik. Bu da ancak kimliğin tespit edilmesi ile mümkün.”

ABD’DEN OPERASYON AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın dün akşam gerçekleştirdikleri telefon görüşmesine dair Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde uzun süredir planladığı operasyon için yakın zamanda harekete geçeceği, ABD’nin bu operasyona dahil olmayacağı, askeri destek vermeyeceği ve Amerikan askerlerinin bölgeden çekileceği duyurulmuştu. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...