24 Haziran erken seçimleri yaklaşırken Alman basını da Türkiye’deki seçim hazırlıklarını ve anketleri sayfalarına taşıdı.

DW Türkçe’nin aktardığı haberde Berliner Zeitung, Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimine yönelik bir yoruma yer veriyor sayfalarında.

Gazetenin haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 yıl sonra kendisi için tehlikeli rakiplerle karşı karşıya.

Gazetede yer alan yorumda, “Kendisini Peygamber katına çıkaran bir seçmen kitlesiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şimdiye kadar mağlup edilemez görünüyordu. Ancak otokrat, kariyerinin en önemli seçimi öncesinde birden güç kaybetmeye başladı. Şimdiye kadar muhalefetin kazanma şansı hiç bu kadar yüksek olmamıştı” ifadelerine yer veriliyor.

Gazetenin yorumunda anketlerde Erdoğan’ın kaybedeceği şeklindeki sonuçların da çıktığına yer veriliyor:

“Neredeyse tüm anketler Erdoğan’ın ilk turda çoğunluğu sağlayamayacağına işaret ediyor. 15 yıldır ilk kez kendisi için gerçekten tehlikeli olacak rakiplerle karşı karşıya. Seçimin ikinci tura kalması durumunda, her şey muhalefetin birlik olup olamayacağına bağlı.”

Gazete, ismini vermediği bir köşe yazarının yorumunu da paylaşıyor:

“İyi bağlantıları olan bir köşe yazarı Erdoğan’ın seçimi yine iptal edebileceği spekülasyonunu yaptı. İşte bu ülkeyi tam bir krize sürükler. Avrupa hazırlıklı olmalı.” (Kaynak: İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha loading...