GAZETE SOKAK – Alanya’da 8-9 Eylül 2015 yılında Kürtlere yönelik başlatılan kitlesel ırkçı saldırıda ev ve işyerleri yakılan yurttaşlar travmayı atlatamıyor. İki kez ev ve işyeri yakılan D.P., “Hep bir korku ve sindirme haliyle yaşıyoruz” derken, K.C., kimliğinden kaynaklı 3 yıldır ilçede iş bulamadığını söylüyor.

Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan Kürtler her an bir ırkçı saldırıya maruz bırakılma korkusuyla yaşıyor. 20 binden fazla Kürt’ün yaşadığı ilçede, 8-9 Eylül 2015’te yaşanan kitlesel ırkçı saldırının travması yaşanıyor. En az 27 işyeri ve evin saldırıya uğradığı dönemde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe örgütü de yakılmıştı. Bu saldırıları gerçekleştirenler hakkında herhangi bir cezai işlem yapılmazken, Kürtler can güvenliğinden endişe ediyor. Travmayı atlatamayan bazı Kürtler, yeni bir saldırı korkusuyla “Kürt olduklarını” açıkça ifade etmekten çekiniyor.

‘EVİMİZİ YAKTILAR’

1969’da ailesinin ekonomik nedenlerden ötürü Siirt’ten Alanya’ya yerleştiklerini dile getiren D.P., 1990’larda da devletin baskı politikası sonucu tüm ailesinin geldiğini söyledi. Her an saldırıyla karşı karşıya kalma riskine dikkati çeken D.P., “1992’de Alanya’ya çatışmada ölen bir polis cenazesi geldi. O cenazeden sonra evlerimize ve işyerlerimize saldırı oldu. O zaman ben çocuktum, çok korkmuştum. Evimizi yakmışlardı. Akrabalarla birlikte Mersin’e apar topar gitmek zorunda kaldık. Bir süre Mersin’de kaldıktan sonra yeniden döndük. 2015’te yine benzer bir saldırıya maruz kaldık. Aradan yıllar geçmesine rağmen hep bir korku ve sindirme haliyle yaşıyoruz. Bize ‘malum buralı değilsiniz ve buranın ekmeğine ihanet ediyorsunuz’ politikasını yaşattılar” dedi.

‘KORKUYORUZ’

İlçede yaşayan Kürtlerin kendilerine Kürt demekten korktuğunu ve can güvenliğinden dolayı adının açıkça yazılmasını istemeyen D.P., insanların birbiriyle selam bile vermekten korktuğunu belirtti. “Evet korkuyoruz” diyen D., “Bu korkumuz hala devam ediyor. 40 yıllık komşumuz bile bize selam vermiyor. Bir asker veya polis cenazesi ya da siyasetçilerin nefret söylemlerinin hedefi haline geliyoruz. Bu saldırıları organize edenleri tabi ki de biliyoruz” diye belirtti.

‘DEVLET BU POLİTİKADAN VAZGEÇMELİ’

Alanya’da inşaat işi yaptığını anlatan K.C. adlı yurttaş da, kimliklerinden ötürü ayrımcılığa ve saldırılara maruz kaldıklarını vurguladı. K.C., “3 yıldır Kürt olduğum için bana iş vermiyorlar. İnsanlar birbirine selam vermekten korkuyor. Bu bir devlet politikasıdır. Alanya ne kadar Yörüklerinse, Türklerinse o kadar da Kürtlerindir. Burada her işi yapıyoruz. Herkes eşit olmalı. Devlet bu politikadan vazgeçmeli” diye konuştu. MA – Hamdullah Kesen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...