GAZETE SOKAK – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Ergen sinirini bırak faturayı millete değil, millete ‘öküz’ diyen vekile, millete ‘adiler’ diyen tarım bakanına kes” diye seslenirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise YSK’yi 7 maddeyle göreve çağırdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Akşener, şunları söyledi: “Sayın Erdoğan’ın partisinin başlangıcında yer almış biriydim. Açık ve net söylemek istiyorum ki Sayın Erdoğan Fethullah Gülen grubuna uzaktı. Ancak ne olduysa bugün terör örgütü dediğimiz o yapı ile masaya oturdu. Erdoğan’ı o masaya oturtan irade nedir? FETÖ’nün siyasi ayağına neden dokunmadın? Eğer Sayın Erdoğan beceriksiz yöneticilerini mutlu etmek ve ergen sinirini milletimizin üzerinden çıkarmak istiyorsa bu yanlıştır. Eğer fatura keseceksen önce pazarda soğanı 10 lira yapan damadına kesmelisin. Erdoğan ille de fatura kesecekse millete ‘adiler’ diyen tarım bakanına kesmelidir. Millete ‘öküz’ diyen vekile kesmelidir.”

MHP Genel Bakanı Devlet Bahçeli’nin “büyük şehirleri seçelim, onlar da ilçeleri seçsin” önerisinin “Türkiye’yi eyaletlere ayırma anlamına gelmektedir” diye yorumlayan Akşener, şunları söyledi: “Bu millet öyle bir millettir ki ‘Muhtar bile olamaz’ diyenlere karşı Sayın Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı yapmıştır. Ama bugün o millete ve onun iradesine böyle bir saygısızlık yapılmasının cevabını çok net olarak sandıkta verecektir. Milletimiz son derece olgun bir şekilde milli irade gaspına kalkışanların sandıkta cevabını verecektir. Kulak çekin demiştim. İddia ediyorum o sandıklarda Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı için tekrar aday olduğunda kulağı kopar. Morartılır o kulak.

YILDIRIMI DESTEKLERİZ

Binali Yıldırım’a sesleniyorum; siz bu ülkede Meclis başkanlığı yaptınız ve aday oldunuz. Tarih sizi böyle yazmasın. Bu partinizin içindeki beceriksiz tavrın önüne geçin. Biz sizi mutedil bir devlet adamı olarak biliriz.

Binali YıldırIm, Erdoğan hemen Şentop beyefendiyi istifa ettirin, Binali Yıldırım’ı Meclis Başkanlığı’na aday gösterin. Biz İYİ Parti olarak destekleyeceğiz.”

KILIÇDAROĞLU’NDAN YSK’YE ÇAĞRI

Ardından söz alan Kılıçdaroğlu ise, bugün YSK’nin yeniden toplandığını belirterek, YSK’yi 7 maddede göreve çağırdı:

“1- YSK yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır.

2- YSK, seçimde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır.

3- YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurmaya çalıştığı baskılara boyun eğmemek zorundadır.

4- YSK, demokrasi değil, seçimsiz Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır.

5- YSK, ‘Hukukun üstünlüğü mü yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu?’ buna açık ve net cevap vermek zorundadır.

6- YSK’da hakimler mi var, yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var. Bunu demokrasiden yana kararlılığıyla göstermek zorundadır.

7- İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Bu YSK’nın tarihsel görevidir. YSK alacağı kararla ya Türkiye’yi aydınlığa çıkaracaktır ya da ülkeyi kaosa sürükleyecektir. Biz aydınlıktan yanayız, demokrasiden yanayız. YSK’nın şu aşamada alacağı kararın tarihsel bir sorumluluğa vardır. Bunu hatırlatmak da bizim görevimizdir.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...