AKP’li Kınık Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını üstleneceği cemevi için, ‘Cemevi için kamu arazisi yok’ cevabı vermişti. AKP’li Kınık Belediye Başkanı yeni bir açıklama yaparak, “Kınık’ta cemevi yapılmasını en fazla isteyenlerden birisi benim. Uygun yeri bulunsun kararım, yüz kere evet”dedi. AKP’li Kınık Belediyesinin bu hamlesi, cemevlerinin yapım süreçleri ve sonrasındaki bağımlılık ve tahakküm ilişkilerinin nasıl olacağı sorusunu akıllara getirdi.

CHP’li meclis üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını üstleneceği cemevi için Kınık Belediyesi’nden 4 aydır yer tahsisi beklendiğini söylemiş ve AKP’li Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer ise yeri ilgili komisyonun bulacağını ancak 4 aydır komisyonun koronavirüs nedeniyle toplanamadığını ifade ederek, “Eğer Büyükşehir bir arazi kamulaştıracaksa kamulaştırabilir. Benim gördüğüm cemevi için bir kamu arazisi yok” cevabı vermişti.

Bugün yeni bir açıklama yapan Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, cemevi için kamu arazisi olmadığı açıklamasının aksine, komisyon tarafından çalışmaları yürütülen cemevi için uygun yer bulunur bulunmaz inşaatına başlayacaklarını söyledi.

Belediyelerin cemevleri yapılırken verdikleri maddi desteğin sonuçları da ağır olabiliyor. 25 Eylül 2021 tarihinde Isparta Cemevinin açılışında, belediye başkanının, “Bu cemevini ben yaptım” diyerek provokasyon yapması belediyeler ve Alevi kurumları ilişkisinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği tartışmalarını beraberinde getirmişti.

AKP’li Kınık Belediyesi’nin bu hamlesi, değişik adlar altında açılan ve finanse edilen bu cemevilerinin (sosyal tesis, kültür merkezi vs) cemevlerinin yapım süreçleri ve sonrasındaki bağımlılık ve tahakküm ilişkilerinin nasıl olacağı sorusunu akıllara getirdi.

“CEMEVİ İÇİN KARARIM, YÜZ KERE EVET”

Doğruer, Belediye Meclis toplantısında “Kınık Belediyesi’nin başkanı olarak söylüyorum; Kınık’ta cemevi yapılmasını en fazla isteyenlerden birisi benim. Baştan ifade ediyorum, uygun yeri bulunsun kararım yüz kere evet” dedi.

“CEMEVİNDE BOYA VE TADİLATA YÖNELİK ÇALIŞMA YAPTIK”

Doğruer, Kınık’ta köylerimizdeki mevcut cemevlerinin haricinde merkezde bir cemevinin bulunduğunu söylerken ihtiyaçlarının belediyeler tarafından giderildiğini belirtti. Doğruer, “Kınık’ta Fatih mahallemizde bir adet cemevimiz var. Burada hem ibadet hem de cenaze gibi faaliyetler gerçekleştiriliyor. Belediye olarak talep gelmesi halinde her türlü ihtiyaçlara anında yanıt veriyoruz. Son olarak boya, tadilata yönelik birçok konuda çalışma yaptık. İkinci bir cemevinin yapılmasıyla ilgili talep için kurduğumuz komisyon ve teknik ekip yer seçiminde çalışmalarına devam ediyor. Mevcut cemevi dışında uygun yer arayışı sürüyor. Bu konuda Belediye Meclisimiz, muhtarımız, derneklerimiz, STK ve ilgili kurumlar ile görüş halindeyiz. Gerekirse kamulaştırma yapıp inşaatını da bizzat belediye olarak yapacağız. Bu konuda hiçbir problem ve tereddüt yoktur” diye konuştu. Kaynak: PİRHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...