GAZETE SOKAK – Akdeniz’de mültecileri taşıyan yeni bir bot faciası daha yaşandı. İçerisinde 120 mültecinin bulunduğu belirtilen  bot, Libya açıklarında battı. Aralarında 2 bebek ve bir hamile kadının da olduğu 117 kişi boğuldu.
İtalyan basınında yer alan haberlere göre, perşembe gecesi Libya’nın Garabulli kentinden hareket eden içerisinde 120 mültecinin bulunduğu şişme bot, yaklaşık 10 saatlik yolculuğun ardından sönmeye başladıktan bir süre sonra Trablus’un 45 mil açığında battı.
Akdeniz’de yılın ilk ölümlü kazası olarak kayıtlara geçen trajik kazanın ardından 3 saat boyunca müdahale edilmemesi üzerine, çoğunluğu Batı Afrika ülkelerinden olan 117 kişinin denizde can verdiği bildirildi.
İtalya Deniz Kuvvetlerine ait bir helikopterle, kazadan 3 saat sonra kurtarılan ikisi Sudanlı, biri Gambiyalı üç mülteci İtalyanın güneyindeki Lampedusa Adası’na getirildi.
Hayatta kalan göçmenlerin hipotermi nedeniyle tedaviye alındığı belirtildi.
İtalya Deniz Kuvvetlerinin ve Libya Sahil Güvenliğinin tüm gece boyunca kazanın meydana geldiği Libya karasularında arama-kurtarma çalışması yaptığı, ancak ne batan bota ne de göçmenlere ulaşılabildiği bildirildi.
BİR HAMİLE KADIN İLE 2 BEBEK DE BOĞULDU
Hayatta kalanların, Uluslararası Göç Organizasyonu (IOM) yetkililerine anlattıklarına göre; botta biri hamile 10 kadın ile biri henüz 2 aylık iki bebek bulunuyordu.
İtalya limanlarını Akdenizden gelen göçmenlere kapatan İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini yaptığı açıklamada, Libya açıklarında yine ölümler var. Avrupa limanları açık olduğu sürece, insan tacirlerine birileri yardım etmeyi sürdürdüğü müddetçe, insan kaçakçıları öldürmeye ve bu işi yapmaya devam edecek, ifadesini kullandı.
Geçen yıl Akdeniz’de boğularak ölen mültecilerin sayısı 2 bin 262 olarak kayıtlara geçmişti. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...