Fıle Gregoryan

Pari luys (Rojbaş û Günaydin)

Sanırım Akdamar’ı yerleşim yeri yapacaklar, tatlı suyun oraya taşıma amacı yeni ağaçlar dikmemiş!!! Nereye dikecekler ağaçları, kiliseyi mi yıkacaklar orası şimdilik meçhul. Ağaç dikmeye gerçekten gerek var mi? Oranın toprağı zaten badem ağacını seviyor götürüp kavak ağacı dikmek ekonomiye veya turizme ne kazandıracak, herkesin özellikle de VASKİ ile adaya su götüren mantığın bilmesi gereken, Akdamar tarihiyle güzeldir. Şuan iki şık var önlerinde, ya kiliseyi yıkıp ağaç dikecekler ya da bademleri kesip yerine Van’in meşhur ağacı kavak ağacını dikecekler, başka izahı var mı sizce de? Yani oraya badem diken Ermeniler kavak dikmeyi düşünmemişler mi sahiden…

Akdamar’ı gölün ortasına yapan akıl su götürmeyi düşünmemiş mi? Bence VASKİ’den daha sağlam su götürürlerdi, buna gerek duymamışlar, ama beli ki kısa süre sonra oraya kavak ağacı diken mantık Akdamar kilisesini, Hasankeyf olduğu gibi, kiliseyi bir aracın üzerine koyup karaya çıkartmayı düşünüyordur. Bunu yapmazlar canım der gibisiniz yapar dostlar yapar, Hasankeyf gibi bir tarihi suya gömen zihniyet, Akdamar’ın bademine mi kıyamayacak.

Tabi Van Kültür sokağında beyaz Kürt modunda oturup, capiçino yudumlayan yeşil fuarli jack wolfskin montlu ekolojistlerin bu konuda ne düşündüğünü bilen duyan yok. (Sonra ekolojistlerin neden kültür sokağını tercih ettiklerini tartışırız konuyu dagitmayalim) Ha Türk İslam sentezine uygun olması için Akdamar’a bir minare öneren olmuş mu? bilinmez, ama şehrin müzesine bakıp tarihi yerlere nasıl önem verdiklerini biliyoruz. Van’da tarihi eserlerin korunduğu müze bilmeyenler için söyleyelim sac ve demirden yapılmış dostlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...