GAZETE SOKAK – Yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye eşbaşkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ı ziyaret eden CHP’li Muharrem İnce, kayyum politikasının hukuksuzluğuna dikkat çekerek, “Bu İstanbul ve Ankara’nın intikamıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Muharrem İnce, yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye eşbaşkanları Figen Altındağ ve Ahmet Türk’ü ziyaret etti. İnce, HDP’li eşbaşkanların da aralarında bulunduğu bir gurup partili tarafından HDP İl Örgütü binası önünde karşılandı. İnce’nin gelişinden kısa bir süre önce parti binası önündeki yoğun güvenlik önlemlerinin bir anda kaldırılması dikkat çekti. Karşılamanın ardından İnce ve eşbaşkanlar parti binasına geçti.

TÜRK: SİYASİ DARBEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Burada konuşan HDP’li Eşbaşkan Türk, bir takım değerlendirmelerde bulunarak, kayyum döneminde yapılan kimi uygulamalara değindi. Bugüne kadar demokrasi, özgürlük için mücadele verdiklerini ve demokratik gelecek için çaba gösterdiklerinin altını çizen Türk, 2014 yılında olduğu gibi yine siyasi darbe ve kayyumlarla karşı karşıya olduklarını belirtti. 2014 yılındaki kayyum atamalarını meşru göstermek için büyük oyunların oynandığını kaydeden Türk, bugün de aynı fotoğrafla karşı karşıya olduklarını ifade etti.

‘BU DÜKKANDA İKİ KALIP SABUN KALMAMIŞTI’

Kayyum atamalarının İstanbul’daki yerel seçimlerden kaynaklı ertelendiğini ifade eden Türk, “Bu hukuksuzluğa alıştık. Ama bir iftira kampanyası başlatıldı. Belediyenin imkanlarının farklı yerlere aktarmayla ilgili suçlamalar yöneltiliyor” dedi. 31 Mart’ta belediyeyi 1 milyar TL’nin üzerinde bir borçla aldıklarını hatırlatan Türk, “Kürtçe’de ‘dikana beko, du qalip sabun’ sözü var. Beko’nun dükkanında iki kalıp sabun. Oysaki bu dükkanda iki kalıp sabun da kalmamıştı” diye belirtti.

‘KAYYUMUN İŞE ALDIĞI KİŞİ FATURALARI BANA SUNDU’

Bir daire başkanın oğlunun dükkanından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 39 bin TL, Mehmet Özhaseki’ye 16 bin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 136 bin TL değerinde hediye alındığını aktaran Türk, bir hediyenin 100 doların üstünde olduğu vakit rüşvet sayılacağını vurguladı. Erdoğan’ın gelişi sırasında korumaları için araçların kiralandığını ve bu araçların 40 bin TL’ye kiralanabileceğini söyleyen Türk, ancak bu fiyatın 332 bin TL olarak faturalandırıldığını kaydetti. Kayyum dönemindeki usulsüzlüklerin, yine kayyum döneminde işe alınan Balıkesirli Mali Hizmetler’e bakan kişi tarafından kendisine sunulduğunu aktaran Türk, “Bütün faturalarda imzası var. ‘Ben milliyetçi adamım. Ama vicdanım sızlıyor’ diye getirdi. Bu faturaları çıkaran bizimle ilgisi yok. Kürt olmayan ama dürüst olan insanların getirdiği şeyler” diye konuştu.

‘VAHİM NETİCELERLE KARŞI KARŞIYA KALIRIZ’ UYARISI

Adaletsizliğin olduğu bir dönemden geçtiklerini dile getiren Türk, şöyle devam etti: “Sayın Kılıçdaroğlu da ifade etmişti; freni patlamış bir kamyon gibi. Eğer hep birlikte bu kamyonun önüne set çekmezsek büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Biz demokratik bir Türkiye ve barış istiyoruz. Eğer muhalefet olarak gerçekten ortak bir demokratik değerler etrafında buluşamazsak ve bunun mücadelesi vermezsek yarın çok daha vahim neticelerle karşı karşıya kalırız. Bu neden bugünkü dayanışmanın demokrasi, adalet ve eşitlik için sürmesini umuyoruz.”

İNCE: PARAYI SOKAĞA ATMIŞLAR

Daha sonra konuşan CHP’li İnce, hep ilke ile siyaset yapmaya çalıştıklarını belirti. Olaylara etnik kimlik ayrımı yapmadan baktıklarını vurgulayan İnce, dertlerinin siyasi partiye destek olmak olmadığını, dertlerinin demokrasiye sahip çıkmak olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin son dönemde daraldığını söyleyen İnce, kentte kayyum döneminde dikilen ağaçlara ve Erdoğan’ın fotoğraflarının her direğe asılmasını eleştirerek, “Bu yapılan iş rezillik. Parayı sokağa atmışlar. Her elektrik üstüne Erdoğan’ın fotoğrafları asılmış. Milletin gönlüne giremezsen direğin üstüne çıkarsın. Saddam’ın ülkesi gibi. Her direğin üstüne bir resim. Direğin tepesine çıkma milletin gönlüne gir” yorumunda bulundu.

HUKUKA UYGUN DEĞİL

Türk’ün Mardin halkı tarafından seçildiğini hatırlatan İnce, “Bir sonuç çıkmış beğenmiyorsun. ‘Seni görevden alırım’ O zaman sandığı niye koydun? Alma hakkın var mı? Evet, var. Bu idari işlemdir. Bu işlemin hukuka uygun olması lazım. Mahkeme kararı var mı? Kesinleşmiş bir karar var mı? Yok. Eğer yoksa alamazsın. Hadi yargıyı bilmiyorsun. Görevden aldın. Belediye meclisi kendi içinde başkan seçer. Bunu Türkiye’de en iyi kim bilir. En iyi Recep Tayyip Erdoğan bilir. Niye? Başına geldi senin. Yani ortada mahkeme kararı olmadan görevden alıyorsun. Hukuksuzluk yapıyorsun. Meclis kendi içinde seçemiyor. İkinci bir hukuksuzluk yapıyorsun. Hukuka ve ahlaka uygun değil” sözleriyle kayyum atamalarına tepki gösterdi.

‘İNTİKAM DUYGUSUYLA DEVLET YÖNETİLMEZ’

İnce, halk desteği kaybedildiğinde intikam alındığını söyleyerek, şöyle devam etti: “Bu sadece Mardin olayı değil. İstanbul, Ankara ve Antalya’nın intikamı. Toptan bir intikam. Ama şu unutulmamalı; İntikam duygusuyla devlet yönetilmez. Bu duygu döner dolaşır kendisini bulur. Bu bir yetki gaspıdır. Hepimiz buna sahip çıkmamız lazım. Kayyumlarla terörle mücadele arasında bağ kurmak insan zekasına hakaret. Terörün her çeşidine karşıyız. Ama demokrasiye de sahip çıkmamız lazım. Geçmiş hataları bir kenara bırakıp geleceği konuşmalıyız. Geçmişte hataları bir kenara bırakıp, var gücümüzle geleceği inşa etmek için uğraşmalıyız. Elalem ne der diye siyaset yapılmaz. Yaptığımız iş doğru mu değil mi buna bakacağız.”

İnce, son olarak sandıktan çıkan sonucun kabul edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Desteğimiz sizinledir. Desteğimiz demokrasi ve sandıktır” dedi.

‘TEPKİ GÖSTERMEK HAKTIR’

Konuşmaların ardından basın mensuplarının soruları yanıtlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sokak eylemleri hakkında söyledikleri sözlerin sorulması üzerine İnce, halkın tepki göstermesinin demokratik bir hak olduğunu belirterek, “Tam öyle dediğini zannetmiyorum. İnsanların adalete sığmayan, vicdana sığmayan devlet tararından yapılan işler karşısında tepki göstermek hakkıdır” dedi.

HEDİYELER Tİ’YE ALINDI

Görüşme, ikili tarafından kayyum döneminde bakanlara alınan hediyeler üzerinden yapılan sohbetle son buldu. İnce, “Ahmet abi 5’i bir yerde bu kadar etmez” derken, Türk ise, “Bütün dükkanı satsanız 100 bin TL etmez” dedi. Konuşmalar gülüşmelere neden oldu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...