HDP’nin Bakırköy’de düzenlediği mitingde yüzbinlere seslenen Kürt siyasetçi Ahmet Türk, “İnsanlık tarihinde her zaman fırsatlar doğmaz. Yüzyılda bir fırsat doğar. Bu gün işte o gündür. 24 Haziran seçimleri tarihi fırsatın gerçekleşeceği gün olacaktır” diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) büyük İstanbul mitingi yüzbinlerce kişinin katılımıyla devam ediyor. Alandaki coşkunun bir an olsun sönmediği Bakırköy’de, 24 Haziran’da kazanmanın mesajını şimdiden veriyor. Erbaneler eşliğinde söylenen ezgilerle halay çeken yurttaşlar alanda renkli görüntüler oluşturdu. Kimi gençler de “Saraydan çıkarken anahtarı kapının altına bırak” yazılı dövizlerle alanı gezdi.

Mitingin açılış konuşmasını HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir yaptı. Halkı selamlayan Demir, mitingi bugün yapmalarının nedenini 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi gününe denk gelmesi olarak açıkladı. Türkiye’nin tüm farklılıklarının ve ezilenlerin Bakırköy’de yer aldığını kaydeden Demir, “Bu kararlı gün onları sandığa gömecektir” diye konuştu.

‘HDP’NİN BARAJI GEÇMESİ HERKESİN SORUNU’

Demir’in konuşmasının ardından HDP’nin milletvekilli adayları halkı selamladı. Ardından söz alan HDP İstanbul milletvekili adayı Zeynel Özen, HDP’nin barajı geçememesinin sadece HDP’nin sorunu olmadığını, tüm kesimlerin sorunu olduğunu söyledi. Özen’in ardında HDP İstanbul Milletvekili adayı Dılşad Canbaz konuştu. Canbaz, “16 yıllık kan ve işkence siyasetinin sonuna yaklaştık. 24 Haziran’da Cizre olarak, Sur olarak, Nusaybin olarak Kürdistan olarak cevap olacağız. Mutlaka kazanacağız ve halklar kazanacak” diye konuştu.

Bir diğer İstanbul adayı Saruhan Oluç ise, “24 Haziran sadece bir seçim değildir. 24 Haziran, özellikle son 3 yıldır Türkiye devrimci güçlerine amansızca saldıran o AKP-MHP koalisyonuna hesap sorma günüdür. 24 Haziran o hesabı sormanın önünün açma günüdür” dedi.

‘MAFYA İKTİDARININ SONU GELDİ’

İkinci bölge milletvekili adayı Ahmet Şık da “Beni davalarımda hiç yalnız bırakmadınız. Şimdi çıktığım yolda da beni yalnız bırakmayacağınıza inanıyorum. 24 Haziran’da bir seçim yapacağız. Karşımızdaki Türkiye’nin üzerine çöreklenmiş bir çete, bir kötülük örgütü. Bu mafya iktidarının sonu geldi. Vakit tamam” ifadelerini kullandı.

HDP adayı Oya Ersoy da “O koltuğu kaybettiğinde Türkiye halkları rahat bir nefes alacak.” dedi.

‘GEZİ RUHU BAKIRKÖY’DE’

HDP adayı Hüda Kaya da konuşmasında, “7 Haziran’da bu halkın iradesini göremeyenler bu meydanları görsünler. Bizler HDP’yiz. Bizleri bitiremezler” dedi. Kaya, Gezi’nin, Berkin Elvan’ın ruhunun Bakırköy’de olduğunu söyledi.

İstanbul birinci bölge milletvekili adayı Musa Piroğlu da konuşmasında “Bizi katliamla, ölümle, idamla tehdit ediyorlar. Seyit Rıza’nın idam sehpasında korktuğunda gördünüz mü? Denizlerin, Mahir’in, Diyarbakır zindanında dörtlerin korktuğunu gördünüz mü? Biz korkmayız” dedi.

HDP adayı Erkan Baş da konuşmasında “Gerektiğinde can verdik, gerektiğinde kanımız döküldü. Ama baş eğmedik” dedi. Bir hafta sonra Türkiye halklarının birlikte karar vereceğini dile getiren Baş, “Bu seçimin bir kader seçimi olduğunu onlar söyledi. Bizde tamam diyoruz” diye belirtti

‘HDP, TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİN PARTİSİDİR’

HDP adayı Erol Katırcıoğlu da “HDP Türkiyelileşemedi diyorlar. Asıl Türkiyelileşmemiş olan bizleriz. Onlar bunu hazmedemiyorlar. Onlar bu işi anlamıyorlar. Çünkü onlar Türkiyeli değiller, olamadılar. HDP Türkiye’nin geleceğinin partisidir” diye konuştu.

‘24 HAZİRAN TARİHİ FIRSATIN GÜNÜDÜR’

Adayların konuşmasının ardından Kürt siyasetçi Ahmet Türk yüzbinlere seslendi. 24 Haziran seçimlerinin önemine vurgu yapan Türk’ün konuşmasının satır başları şöyle:

“Değişimin yarattığı heyecanı tüm Türkiye görüyor. Özgürlük mücadelesinin yarattığı değerleri dimdik ayakta tutuyorsunuz. İnsanlık tarihinde her zaman fırsatlar doğmaz. Yüzyılda bir fırsat doğar. Bu gün işte o gündür. 24 Haziran seçimleri tarihi fırsatın gerçekleşeceği gün olacaktır. Buna yürekten inanıyorum. Zulüm politikalarının bir gün son bulacağına inanıyordum. O gün bu gündür. Kürtleri ile Türkleri düşman etmeye çalıştılar. Bu gün Kürtler ile Türkler özgürlüklerin, barışın ne kadar değerli olduğunu gördüler.

Bir iftira kampanyası ile bu seçimleri götürmeye çalışıyorlar. Çok yakın süreçte yaşadığımız bir Suruç olayı var. Tüm Türkiye biliyor. Var olan baskılar karşısında halk tepkisini ortaya koydu. Bunlar hastanede insanları infaz ettiler. Bu ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanı adlarını bile ağzına almadı. Buradan çağrı yapıyoruz. Sivil toplum örgütlerin, insan hakları kurumları gönderin oraya. Ama korkuyorlar. Artık halkların gözünde hiçbir değerleri yoktur. Zaman çok kısıtlıdır. 24 Haziran’da kardeşim, yoldaşım Demirtaş’ı aramızda göreceğiz. İnançlarından, kimliklerinden dolayı tutsak olanların özgürlüğünü sağlayacağız.” (Mewzopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...