GAZETE SOKAK – Meclis’te yaptığı ilk konuşma AKP’li milletvekillerinin kürsüye saldırısıyla sonuçlanan HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, AİHM’e başvuracak.

OHAL’i kalıcı hale getiren yasa görüşmeleri sırasında Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmaya AKP’liler tarafından müdahale edilen ve İç Tüzük’ün 161. Maddesine aykırı davrandığı gerekçesiyle iki oturumdan men ile maaş kesintisi cezası verilen HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracağını açıkladı.

Meclis’te yaşananları DW Türkçe’ye değerlendiren Şık, “Tam da bana yöneltilen suçlamanın karşılığı olan hakaretlerle, küfürlerle saldırdılar. Orada ifade edilen ahlaksızlık siyaseten herhangi bir etik değere sahip olmamayı vurguluyordu” dedi.

‘NE OLDUĞUNU SÖYLEMEKTE ISRARCI OLACAĞIM’

“Metnin bütününde, siyaseten ahlaksız olmaktan bahsediyorum” diyen Şık, “Bunu anlamak için asgari bir insan zekâsı yeter. Anlamadıkları için değil, konuşmamızı engellemek için şimdiden ön almaya çalışıyorlar. Ama ben ne olduğunu söylemekte ısrarcı olacağım. Herkes bildiğini yapar, ben aklımla, fikrimle bir şey söylemeye çalışırım. Onların bildiği de kaba kuvvet ve tamamen çoğunluk olmanın getirdiği bir güven ve kibirle saldırmak.” ifadelerini kullandı.

ŞIK: DOĞRUDAN AİHM’E BAŞVURACAĞIM

İç Tüzüğü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götüreceğini söyleyen Şık, “Meclis’te çoğunluk kimde ise istediği herkese istediği cezayı verebiliyor. İç Tüzük üzerinden bir cezalandırma yapıyorlar ve buna itiraz edeceğiniz bir hukuki merci bile yok. Dolayısıyla iç hukuk da yok. Doğrudan AİHM’e başvuru yapacağım” dedi. (Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...