Yaşamı boyunca şarkılarıyla milyonlarca dinleyiciye seslenen Ahmet Kaya, 28 Ekim 1957’de Malatya’da ailesinin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000 yılında Paris’te kalp krizi sonucu 43 yaşında hayatını kaybetmişti.

GAZETE SOKAK – Ahmet Kaya, 1986’da piyasaya çıkan “şafak türküsü” albümü ile geniş kitlelerce tanındı. 1986 yılsonuna doğru da “an gelir” albümünü yayımladı. Sözlerinin çoğunluğunun Yusuf Hayaloğlu’na ait olduğu “Yorgun Demokrat” isimli albümü 1987 yılında yayımlandı. 1990 yılının Ekim ayında çeşitli şairlerin şiirlerinden oluşan “Sevgi Duvarı” isimli albümünü çıkarttı.

“Şafak Türküsü”nden sonra albüm satış rakamları giderek artan sanatçı, Taç Plak’tan sonra Barış Plakçılık’a geçti. 1987’de Barış Plak’a geçen Kaya, bu plak şirketinden, “Başkaldırıyorum”, “İyimser Bir Gül”, “Sevgi Duvarı” ve “Başım Belada” albümlerini piyasaya sürdü. Kaya daha sonra Tempa’dan “Dokunma Yanarsın” isimli kaydını yayımladı. Doksanlı yıllarda daha büyük bir şirket olan Raks’a geçen sanatçı, bu plak şirketinden de sırasıyla “Şarkılarım Dağlara”, “Beni Bul”, “Dosta Düşmana Karşı” ve “Yakamoz” albümlerini yayımladı.

Attilâ İlhan, Can Yücel, Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe ve Ahmed Arif gibi birçok şairin şiirlerini besteyen sanatçı, hayatı boyunca toplam 22 albüm yayınladı. 1980’lerde “Penceresiz kaldım anne / Saçlarına yıldız düşmüş, koparma anne” sözleriyle ünlü türküsüyle patlama yapan Kaya’nın “Ağladıkça” isimli türküsü büyük ilgi gördü.

Magazin Gazetecileri Derneği’nin 1999 yılında düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında 10.5 yıl hapis istemiyle iki ayrı dava açılan Kaya, aynı yıl Türkiye’den ayrıldı. Kaya, yargılandığı davalarda 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

16 Kasım 2000 yılında Fransa’nın Başkenti Paris’teki evinde geçirdiği kalp krizi sonrası 43 yaşında hayatını kaybeden Ahmet Kaya, 30.000’in üzerinde kişinin katıldığı törenle Paris’in Père Lachaise Mezarlığı 71. bölümde toprağa verildi. Kaynak: PİRHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...