GAZETE SOKAK – Uluslararası Af Örgütü, cezaevlerinde koronavirüs nedeniyle yüksek risk altında bulunan siyasetçi, insan hakları savunucusu ve gazetecinin serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı.

Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Af Örgütü, “acil eylem” çağrısıyla, koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı yüksek risk altında olan cezaevindeki ifade ve düşünce özgürlüğü suçları kapsamında tutuklananlar için imza kampanyası başlattı. “Acil Eylem Org” sitesinden yapılan açıklamada, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yazar Ahmet Altan ile iş insanı ve sivil toplum temsilcisi Osman Kavala gibi birçok ismin Meclis’ten geçen infaz düzenlemesinden yararlanamadığı belirtildi.

KAYGI VERİCİ

İmza kampanyası metninde, “Covid-19, Türkiye’de kaygı verici bir hızla yayılmaya devam ederken, aşırı kalabalık ve hijyenik koşullardan yoksun durumda bulunan cezaevlerindeki binlerce mahpusun ve cezaevi personelinin hayatı daha büyük risk altında” denildi. Metinde, devamla şu ifadelere yer verildi: “13 Nisan’da 90 bine yakın mahpusun erken tahliye edilmesini öngören yasa Meclis’ten geçti. Fakat bu yasa, gazeteciler, insan hakları savunucuları ve yalnızca haklarını kullandığı için terörle mücadele yasaları kapsamında haksız yere cezaevinde tutulan diğer kişiler ile tutuklu yargılananlar da dahil olmak üzere erken tahliye edilmeyi hak eden birçok kişiyi kapsam dışında bırakıyor. Adil olmayan bir şekilde cezaevinde tutulmaya devam edilen kişilerin serbest bırakılması ve cezaevlerinde kalmaya devam eden kişilerin toplumun geneline sunulan sağlık imkanlarından yararlanabilmesi için çağrıda bulun. İmzacı ol!” MA

One thought on “Af Örgütü tutuklular için ‘acil’ imza kampanyası başlattı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...