GAZETE SOKAK – Karakoçan Belediye Eşbaşkan adaylığı reddedilen HDP’li Serap Doğan Mutlu, kararın siyasi olduğunu belirterek, kayyum gidene kadar çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Elazığ Karakoçan İlçe Belediye Eşbaşkan adayı Serap Doğan Mutlu’nun başvurusu, İlçe Seçim Kurulu tarafından kesin kararla reddedildi. İlçe Seçim Kurulu Mutlu’nun adaylığının ret etme gerekçesini ise Mutlu’nun daha önce yargılandığı bir davada aldığı hapis cezasını gösterdi.

Adaylık başvurusu reddedilen HDP’li Serap Doğan Mutlu, “Buranın ekmeğini yedim, suyunu içtim; Mazlum Doğan ve Delil Doğan burada yaşadı, anılarımız ve tarihimiz var. Benim ve ailemin Karakoçan halkına karşı her zaman tarihsel bir sorumluluğu olmuştur. Yıllar sonra hizmet etmem için çağrılınca, bu çağrıyı hiç düşünmeden kabul ettim” dedi.

‘KARAR SİYASİDİR, KAYYUM POLİTİKASININ DEVAMIDIR’

Mutlu, kısa süre önce kaybettiği annesinin cenazesi için Karakoçan’a daha gelmeden, sarı kırmızı ve yeşil fularından dolayı gözaltına alındığını ifade ederek, “Şimdi de eski bir dosyam bahane edilerek, adaylığım reddedildi. Yıllardır siyaset yapan bir kadınım, aldığımız cezalar da bundan kaynaklıdır. Aldığım cezalardan biri 12 Eylül anayasası değişsin diye verdiğimiz mücadeleden kaynaklıydı. Ne fark ediyor ki! Tecavüzden, hırsızlıktan aldığımız bir ceza değil ki öyle bir ceza olsaydı adaylığım kabul edilirdi. Karar siyasidir ve kayyum politikasının devamıdır” diye konuştu.

‘AMAÇ KORKUTMAK’

Sistemin Kürt halkının önüne sürekli engeller koyduğunu belirten Mutlu, “Bu engellerle baş etmek için bize de direnmek düşüyor. Yaşamımızın her anını direniş ruhuyla yaşıyoruz. Seçme ve seçilme hakkımız elimizden alınıyor, seçileni cezaevine atıyor, demokrasi ile kazanamadığı yere kayyum atıyor. İçeri atarak, adaylığı düşürerek, korkacağımızı sanıyorlar” diye belirtti.

‘KAYYUM GİDENE KADAR ÇALIŞACAĞIM’

Mutlu, kendisi ve aday arkadaşlarının koltuk ya da rant için aday olmadığını belirterek, şunları kaydetti: “Kayyum olduğu için buradayız. Adaylığım düşmüş olabilir, hiç sorun değil. Ben artık Karakoçan’da yaşayacağım. Bu topraklar, bu belediye bizim; asıl kayyum buradan gitsin. Zaten Karakoçan halkı da bu inancı benimle paylaşıyor ve kayyumu buradan göndereceğiz. Biz halkçı bir partiyiz, Türkiye’de tek muhalefet yapan parti biziz. Bizden istenen bu zulme sessiz kalmamız, bu anlayışa boyun eğmemiz. Ancak biz, yıllardır mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz.” MA – Semra Turan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...