GAZETE SOKAK – Müvekkilleriyle görüşen avukat Ekin Yeter, açlık grevi eylemini sonlandıran tutukluların hala hastanelere sevk beklediğini söyledi.

Van Yüksek Güvenlikli F Tipi ve T Tipi Kapalı cezaevlerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlanması amacıyla farklı tarihlerde açlık grevlerine giren 312 tutuklu grevlerini sonlandırdıktan sonra hastanelere sevk bekliyor. Grevlerini sonlandıran tutuklular ardından cezaevine gönderilen 1 dahiliye 1’de diyetisyen doktorlar tarafından kontrol edilerek tahlil sonuçlarına göre hastaneye sevkleri bekleniyordu. Duruma ilişkin müvekkilleriyle görüşen avukat Ekin Yeter, çoğu tutuklunun sevklerinin yapılmadığını ve sıra beklediğini söyledi.

‘TUTUKLULARIN SIRA BEKLEME SIKINTISI VAR’

Avukat Yeter, “Van Yüksek Güvenlikli, Van F Tipi ve Van T Tipi cezaevlerinde 26 Mayıs 2019 tarihinde 312 mahpusun açlık grevlerini sonlandırmalarının ardından tedavilerinin semt polikliniklerde 1 dahiliye uzmanı ve 1 diyetisyenin muayenesi ve yapılacak tahlil sonuçlarına göre hastaneye sevklerin yapılması şeklinde kararlaştırılmıştı. Tutsakların tamamına yakını semt polikliniklerinde muayene oldu ve kan tahlilleri yapıldı. Akabinde hastaneye sevk edilmesi gereken birçok tutsak oldu. Ancak tutsakların önüne şimdi de hastanede sevk olacakları bölümlerle ilgili sıra bekleme engeli çıktı” dedi.

‘HASTANEYE GİTMEYİ BEKLİYOR’

Tutsakların günlerce veya haftalarca hastaneye gitmeyi beklediklerini aktaran Yeter, yine sağlık kuruluşlarına erişim haklarının geciktirildiğini belirtti. Yeter, “Tutsakların grevleri bıraktıkları kritik aşama göz önüne alındığında bu durum zaten grevi bırakmaları sonrasında hastaneye sevk edilmeden cezaevinde tedavi olmak durumda kalan tutsakları yeterince risk altına sokmuş iken bir de sevk gerektiği halde sevklerin gecikmesi ve eylemci tutsaklara öncelik tanınmaması hukuki ve insani açıdan kabul edilemezdir” dedi.

Yeter, tutukluların bir an önce hastane sevklerinin gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekti. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...