GAZETE SOKAK – ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’ye şu mesajı verdi: “F-35 savaş uçakları ile Rus hava savunma sistemlerinin aynı askeri komuta altında bulunması kabul edilemez. Hem F-35 hem S-400 alamazsınız.”

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 gerilimi sürüyor. Bir ültimatom da ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison’dan geldi. Hutchison, Türkiye’nin hem ABD yapımı F-35 uçaklarını hem de Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini alamayacağını söyledi.

‘F-35 VE S-400 AYNI ÇATI ALTINDA OLAMAZ’

ABD televizyonu CNBC’ye konuşan Hutchison, Türkiye’nin Rus yapımı hava savunma sistemleri almasının “Kremlin’e NATO’yu zayıflatma girişiminde yardımcı olacağını” söyleyerek, “F-35 savaş uçakları ile Rus hava savunma sistemlerinin aynı askeri komuta altında bulunmasının kabul edilemez olduğu” çıkışı yaptı. “Bir tercih yapmalısınız. Birine veya ötekine sahip olabilirsiniz, ikisine birden değil” ifadelerini kullanan Hutchison, Türkiye’nin sipariş ettiği F-35’leri kaybetme ihtimali bulunduğunu ekledi.

MÜHLET HAFTA SONUNDA DOLUYOR

CNBC’nin haberinde, ABD’nin S-400’lerden vazgeçip bunun yerine Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemleri alması için Türkiye’ye verdiği mühletin bu haftanın sonunda dolduğu da belirtildi. Haberde, Türkiye’nin S-400 sistemi almasının Amerikalı yetkililer tarafından F-35 programına doğrudan tehdit olarak görüldüğü, S-400 alımının gerçekleşmesi halinde Türkiye’nin F-35’in tedarik zincirinden çıkarılacağı da vurgulandı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...