GAZETE SOKAK – ABD ordusuna bağlı özel güçlerin, IŞİD lider Ebubekir Bağdadi’yi Doğu Deirezzodr bölgesinde kuşattığı bildirildi.

Al Araby Al Jadeed gazetesinin Iraklı üst düzey bir askeri yetkiliye dayandırdığı habere göre, ABD ordusuna bağlı özel bir güç, Perşembe günü Irak’tan Suriye topraklarına geçerek Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) birlikte IŞİD lideri Bağdadi’yi Doğu Deirezzor’un Baxoz, Meraşde, Sefanse ve Elbukemal bölgeleri arasındaki 10 kilometrekarelik alanda kuşattı.

Iraklı yetkili, operasyonu düzenleyen ABD’li gücün, 2011 yılında öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin operasyonunu yürüten ekip olduğunu söyledi.

Kuşatılan bölgenin askeri açıdan düştüğünü belirten yetkili, ABD’nin Bağdadi’yi sağ olarak ele geçirmek istediğini, bu yüzden de hava operasyonu düzenlemediğini kaydetti.

Bağdadi’nin sağ yakalanmaktaki amacın, örgütün gizli sırları ve Esad rejimiyle olan ilişkilerinin ortaya çıkarılması isteğinden kaynaklandığı, ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın, iç kamuoyuna mesaj vermek maksadından öne çıktığı belirtildi.

Diğer yandan Bağdadi’nin ise çatışma hazırlığı yaptığı, ele geçirilme ihtimaline karşı da intihar edebileceği ifade edildi. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...