GAZETE SOKAK – ABD ordusu, Suriye ile Türkiye arasındaki sınıra gözlem noktaları kurmayı planlıyor. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Çarşamba günü Washington’da yaptığı açıklamada böylelikle Türkiye ile Suriye’deki Kürt Güçleri arasındaki gerilimin engellenmesinin hedeflendiğini belirtti.

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD ile mücadeleye yoğunlaşabilmesi gerektiğini söyleyen Bakan Mattis, gözlem noktalarının, Suriye Demokratik Güçleri’nin “coğrafi halifelikten geriye kalan kısmı bitirmeye devam etmelerini sağlamak üzere tasarlandığını” kaydetti.

ABD’nin kuracağı gözlem noktalarının açık bir şekilde gece ve gündüz seçilebilecek şekilde işaretlenmiş olacağını söyleyen Mattis, “Böylece Türkler bizim tam olarak nerede olduğumuzu net olarak görecek.” diye konuştu.

Gözlem noktaları kurulması konusunda Ankara ile konuşulduğunu kaydeden ABD Savunma Bakanı, bu amaçla Suriye’ye yeni asker gönderilmesinin söz konusu olmadığını belirtti. Pentagon’un verdiği bilgiye göre, Suriye’de yaklaşık 2 bin ABD askeri bulunuyor. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...