GAZETE SOKAK – ABD, Türkiye sınırı boyunca kuzeydoğu Suriye’de güvenli bölge oluşturacak. Güvenli bölgede Türkiye askerleri ve SDG güçleri olmayacak.

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, güvenli bölge oluşturmak için uluslararası bir gücün parçası olarak Suriye’nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacaklarını duyurdu.

Pentagon Sözcüsü, “ABD, uluslararası bir gücün parçası olarak Suriye’nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacak. Ayrıca ABD Suriye’nin güneyindeki El Tanif garnizonundaki varlığını sürdürecek” dedi.

Binbaşı Robertson, “Bu çok uluslu gözlem gücü ABD güçleriyle bölgede istikrarı sağlayacak ve IŞİD’in geri gelmesini engelleyecek, öncelikli olarak NATO müttefiklerinden oluşacaktır” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Bu bir güvenli bölge midir?” sorusuna Robertson, “Terminoloji olarak güvenli bölgedir” yanıtını verdi.

Bu kuvvetin güvenli bölgenin inşasında nasıl bir rol oynayacağına yönelik bir soru üzerine Sözcü Robertson, “Güvenli bölge Türkiye’nin sınırı boyunca kuzeydoğu Suriye’de olacak. Oradaki güvenlik ve istikrarı sağlayacaklar” ifadelerini kullandı.

AA muhabirine konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Savunma Bakanlığı yetkilisi, ABD’nin uluslararası güçlerle Suriye’nin kuzeydoğusunda inşa edeceği güvenli bölgede Türkiye ve SDG’nin durumuna ilişkin, “Türk ve SDG güçleri bu bölgeye girmeyecek” ifadesini kullandı. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...