GAZETE SOKAK – QSD, Dêra Zor’da Heqil Omer’de DAİŞ’in bitişini ilan ettiği kutlamalara katılan ABD’nin Suriye’deki Dışişleri Bakanlığı temsilcisi William Roebuck, QSD’yi kutlayarak, “Eğer Suriye’deki ortaklarımızın fedakarlıkları olmasaydı, DAİŞ’i yenemezdik” dedi.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Dêra Zor’da Heqil Omer’de DAİŞ’in bitişini ilan ettiği kutlamalara katılan ABD’nin Suriye’deki Dışişleri Bakanlığı temsilcisi William Roebuck, DAİŞ’e karşı zaferi kutladı. QSD’nin DAİŞ’in yenilgisindeki rolüne dikkat çeken Roebuck, DAİŞ’e karşı mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Omer Petrol Sahası’nda süren törende ABD adına açıklama yapan Roebuck, “Suriye halkına DAİŞ’in yenildiğini ve işgal altındaki bölgelerin kurtarıldığını duyuruyoruz. Bölgelerin DAİŞ’ten kurtarılması koalisyon ve ortaklarının büyük stratejisidir” dedi.

ABD’nin 59 ülkenin de yer aldığı DAİŞ’e karşı Uluslararası Koalisyon’daki rolünden gurur duyduğunu ifade eden Roebuck, “Eğer Suriye’deki ortaklarımız ve Suriye halkının fedakarlıkları olmasaydı, DAİŞ’i yenemezdik” diye belirtti. Roebuck, QSD ve Irak güvenlik güçlerini kutlayarak şehit ailelerine başsağlığı dileklerinde bulundu.

DAİŞ yenildiğini ancak tamamen yok edilmesi için çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Roebuck, şunları söyledi: “Başından beri netiz. Koalisyon’un DAİŞ’in yok edilmesi için çalışmalarına destek olacağız. Başkan Trump, Suriye’de gerekli her şeyi yapacağımızı söyledi.”Roebuck, konuşmasının sonunda Suriye’de BM 2254 kararı çerçevesinde bir siyasi çözümü destekleyeceklerini kaydetti.

‘KURTULUŞ KOBANÊ ZAFERİYLE BAŞLADI’

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Hamid El-Mihbaş de, “Bugün, Suriye halkları ve tüm dünya halkları için tarihi bir gün. Zaferin ilan edildiği, Kuzey ve Doğu Suriye’nin terörden kurtarıldığının ilan edildiği bu anlar tarihe altın harflerle yazılacaktır” dedi. Mihbaş devamla, “QSD, görevini başarılı bir şekilde yerine getirdi. QSD, insanlık ve barış gücü olarak anılacak değerli bir güçtür” diye belirtti.

DAİŞ’in bir zamanlar Suriye’de büyük bir alanı işgal ettiğini; kanser hücresi gibi Reqa, Tebqa, Girê Spî’den Şam sınırındaki Yermuk kampına, Süveyde yakınları ve Türkiye sınırına kadar uzanan bir alanda bulunduğunu hatırlatan Mihbaş, “Bu kanserin ilacı Kobanê’de direnişiyle başladı. YPG-YPJ savaşçıları, terörün yayılmasına karşı savaşa başladı” diye konuştu.

El-Mihbaş konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Özerk yönetimler ve sivil yönetimler kurtarılan bütün bölgeleri yeniden inşa etti. Bu yönetimler sürece cevap olup, kısıtlı imkanlara rağmen halk ve göçmenlere destek oldu.” – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...