GAZETE SOKAK – ABD’li senatör Graham, ABD yetkililerinin, Avrupa ülkelerinden, Suriye’de Türkiye sınırı boylarında bir tampon bölge kurmak için Kuzey Suriye’ye asker göndermelerini isteyeceğini söyledi.
ABD’nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, ABD yetkililerinin, Avrupa ülkelerinden, Suriye’de Türkiye sınırı boylarında bir tampon bölge kurmak için Kuzey Suriye’ye asker göndermelerini isteyeceğini, bunun kabul edilmesi halinde Başkan Donald Trump’ın da belirli sayıda Amerikan askerini Suriye’de bırakmaya açık olduğunu söyledi.

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Münih Güvenlik Forumu’nda konuşan Graham, “Başkan Trump yakında size gelecek ve yardımınızı isteyecek ve siz de umarım ki ‘Evet’ diyeceksiniz ve buna karşılık ise sadece ABD’ye has kabiliyetlerimiz de Suriye’deki savaşta kalmaya devam edecek” diye konuştu.

ABD’li senatör, Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un da Suriye’ye asker gönderme konusunda mevkidaşlarıyla görüşeceğini dile getirdi.

Tüm Avrupa’nın DAİŞ tehdidinden acı çektiğini belirten Graham DAİŞ sonrası stratejinin DAİŞ ile mücadeleden farklı olması gerektiğini söyledi.

Graham, “Biz oyun kurmazsak Türkiye Suriye’ye girer ve YPG tehdidiyle ilgilenir” diye konuştu.

YPG’nin ABD’ye IŞİD ile mücadelede destek verdiğini dile getiren Graham, şöyle devam etti:

“YPG, Türkiye’nin gözünde PKK’nin uzantısıdır ve sınırlarında YPG’ye katlanmayacaklar. Bu sorunu çözmek konusunda müttefikimiz Türkiye’ye borçluyuz. Suriye Demokratik Güçleri’nin çekilip sonra savaşın kendilerini yok etmemesi için SDG’ye borçluyuz. Bunun için kim bize yardım edecek, gelecekte bunun olmaması için? Bu sorunu çözmek için güvenli bir bölgeye ihtiyacımız var. Bu güvenli bölgedeki askerler aynı zamanda IŞİD’in tekrar ortaya çıkmamasını takip etmelidir. Bunu yapmazsak İran batının çekilmesiyle Suriye’deki en büyük kazanan olarak çıkacaktır.”

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Brüksel’deki NATO toplantılarına gelirken beraberindeki gazetecilere, ABD’nin NATO’da Suriye’nin kuzeydoğusunda izleme görevi yapacak bir gözlem gücü kurulmasını teklif edeceğini söylemişti. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...