ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İran’ın balistik füze tehdidiyle mücadele etme sözü vererek, “İran’a karşı koymaya ve bölgedeki ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

GAZETE SOKAK – ABD Senatosu Silahlı Hizmetler’de konuşma yapan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Kuzey Kore ve İran’ın balistik füze tehdidi ile mücadele etme sözü verdi.

Bakan Austin, Tahran’ın bölgede istikrarın oluşmasını engellediğini belirterek “İran nükleer ve balistik füze programlarını geliştirmeye çalışıyor, hareket özgürlüğünü kısıtlıyor ve terörist grupları destekliyor” ifadelerini kullandı.

Austin, ABD hükümetinin İran’a karşı koymaya devam edeceğini belirterek “Bölgedeki ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Desteğimiz, İsrail’in kendisini savunmasına ve askeri gelişmelerine yardımcı olacak” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ise İran ve komşu ülkeleri arasındaki çatışmaların bölgeyi istikrarsızlaştığını açıkladı.

Milley, “İran, balistik füze ile ilgili programlara ek olarak terörist grupları finanse ederek ve komşu ülkelerde ajan bulundurarak bölgeyi yeniden düzenlemeye ve güç dengesinde öne çıkmaya çalışıyor” açıklamasında bulundu.

AFGANİSTAN’DAN ÇEKLİME SÜRECİ

Bakan Austin ve Orgeneral Milley, yaptığı konuşmalarda ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Austin, ABD’nin geri çekildiği taktirde bile Afganistan’daki çeşitli tehditlere, özellikle El Kaide’nin neden olduğu saldırılara karşı operasyon yürütme yetkisine sahip olduğunu belirterek, ABD ordusunun Afganistan’da hava saldırısı düzenleme yetkisi olduğunu açıkladı.

Austin, ABD Savunma Bakanlığının komşu ülkelerde üs kurmayı düşündüğünü, bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Bakan Austin, ABD’nin Afgan güvenlik güçlerine ve Kabil hükümetine destekte bulunmaya devam edeceğini açıkladı ve ABD Parlamento üyelerini gelecek yılda, parlamentonun 7 milyar 715 milyon dolarlık bütçesinden finans ayırma talebinin onaylanmasını istedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Çin ordusunun gelişmek için büyük kaynaklara sahip olduğunu, Çin ve Rusya’nın savunma sanayisine harcadığı bütçenin toplamda ABD savunma bütçesinden fazla olduğunu da sözlerine ekledi. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...