GAZETE SOKAK –  Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç kentinde IŞİD’in üstlendiği saldırıda Amerikan askerlerinin ölmesinin ardından gözlerin çevrildiği Washington’dan ABD’nin gelecekteki Suriye politikasının hangi yönde olabileceğine dair bir açıklama geldi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Menbiç’teki saldırı hakkında yorum yapmadı ancak, “Bölgede kalacağız ve IŞİD’in çirkin yüzünü bir daha göstermemesini sağlayana dek savaşın içinde kalacağız” ifadesini kullandı. Dünya genelindeki Amerikan büyükelçilerinin Washington’daki Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geldiği etkinlikte konuşan Pence, “Askerlerimiz ve koliasyon ortaklarımızın edindiği kazanımları koruyacağız” dedi.

Ancak IŞİD’in yenildiği gerekçesiyle geçen ay Suriye’deki Amerikan askerlerini çekme kararı aldığını duyuran ABD Başkanı Donald Trump’ın bu açıklamasına da destek veren Pence, “Başkomutanımızın liderliğinin yanı sıra koalisyon ortaklarımızın cesaret ve fedakârlığı sayesinde, Suriye’de IŞİD’e karşı verdiğimiz mücadeleyi şu an fiilen koalisyon ortaklarımıza devredebilme noktasına geldik ve askerlerimizi evlerine geri getiriyoruz” diye konuştu.

ABD Başkanı gibi Pence de IŞİD’in “yenildiğini” söyledi ve “hilafetin çöktüğünü” belirtti. ABD Başkan Yardımcısı Pence, çekilmenin “düzenli ve etkili” olacağını sözlerine ekledi. İZNEWS 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...