GAZETE SOKAK – ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, ABD’nin Kuzey Suriye’de görev yapmak için 50 bin ila 60 bin yerel güç eğitmesi gerektiğini ve şu anda bunun yarısı kadarını eğittiklerini söyledi.

Orgeneral Dunford, başta Suriye olmak üzere ABD dış politikası konusunda Dış İlişkiler Konseyinde düzenlenen panelde soruları yanıtladı.

IŞİD’in geriletildiğini belirten Dunford, örgütün halen Irak ve Suriye’de önemli varlığı bulunduğunu kaydetti.

Dunford, IŞİD’in halen gerilla taktiği ile saldırılar gerçekleştirebildiğini anımsatarak, Suriye’deki mülteci sorununa ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elindeki IŞİD tutuklularının da kaygı verici olduğuna dikkati çekti.

Kuzey Suriye’deki duruma işaret eden Dunford, şöyle konuştu:

“Demokratik Suriye Güçleri’nin, geride kalan IŞİD kalıntıları ile mücadele etmek için koalisyonun desteğine ihtiyacı vardır. Aynı şekilde IŞİD’ten temizlenen alanlarda güvenlik sağlamak da aynı şekilde önemlidir. Dolayısıyla daha yapılacak çok iş var ve bu alanı tutmak için 50 ila 60 bin yerel gücün eğitilmesi gerektiğini tahmin ediyoruz. Muhtemelen henüz bunun yüzde 50’sini gerçekleştirebildik.”

Türkiye’nin Kürt bölgesinde YPG’ye müdahale etme ihtimaline yönelik soru üzerine Dunford, şunları ifade etti:

“Türkiye’nin Suriye sınırı konusunda meşru kaygıları var. Genelkurmay Başkanı olduğum süre içerisinde en az 12 kez Türkiye’ye gittim. IŞİD ile mücadele kampanyamızı icra etmek ve Türkiye’nin kaygılarıyla ilgilenmek üzere mutabakata vardığımız çerçeve haftalarımızı aldı. Türkiye Genelkurmayı ile operasyonları koordine etmek için 10 gün önce bir merkez kurduk. Bu cuma günü Genelkurmay Başkanı ile konuşacağım. Onunla her gün iletişim halindeyiz. Türkiye’nin kaygılarını halledebileceğimizi düşünüyorum.”

Dunford, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna müdahalesine ilişkin ise şunları kaydetti:

“Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’ye gireceğine dair siyasi retoriği duymuşsunuzdur. Bu ihtimal var mı? Bu ihtimal var. Bunun ortak menfaatlerimiz konusunda faydalı olacağına inanmıyorum ve tam da bunun için Türkiye’nin endişelerine hitap edecek ve Suriye’nin kuzeydoğusunda IŞİD ile mücadele kampanyasını devam etirecek kabul edilebilir yollar aramaya bu kadar odaklandık.” İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...