GAZETE SOKAK Beyaz Saray’daki Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi soruları yanıtlatan ABD Başkanı Donald Trump, çekilme süreci için “Ben hiçbir zaman hızlı ya da yavaş demedim” dedi. Zaman dilimi olup olmadığı sorulduğunda ise “Hayır. Bazıları 4 ay dedi ama ben bunu da hiç demedim” yanıtını verdi.
Obama yönetimi zamanımda, yıllar önce Suriye’nin kaybedildiğini ve şu an bahsedilen şeyin sadece “kum ve ölüm” olduğunu söyleyen Trump, YPG ile ilgili soruyu da yanıtladı:

“Kürtler. Çok enteresan. Türkiye onları sevmiyor, başka insanlar seviyor. Sahip oldukları az miktardaki petrolü İran’a satmalarından hiç hoşlanmadım. Kürtler partnerimiz ama İran’a petrol satıyorlar. Bu beni hiç sevindirmedi, hiç mutlu etmedi. Aynı zamanda, biz de onlarla birlikteyken daha iyi savaşıyorlar. Kürtleri korumak istiyoruz, yine de Kürtleri korumak istiyoruz. Ama Suriye’de sonsuza kadar kalmak istemiyorum. Orası kum ve ölümden ibaret.”

19 Aralık’ta bir Tweet atarak IŞİD’le savaşın bittiğini duyuran Trump, 20 Aralık’ta da “eve dönme zamanı” açıklaması yapmıştı. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...