Şengal Kaymakamı Mehma Xelil, Rûdaw’a yaptığı açıklamada “Dün ABD ordusuna bağlı bir birlik Şengal Dağı sınırına gitti. Bu güç Çil Mera ve Şengal Dağı’na konuşlandı. Söz konusu güç bölgedeki siyasi istikrarı sağlamak için konuşlanmıştır” dedi. Amerikan birliğinin Şengal Dağı’nda uzun süre kalacağını umduğunu belirten Mehma Xelil, “Gücün bölgede olması Şengalli göçzedelerin evlerine dönmesini sağlayacaktır” diye konuştu.

Peşmerge Komutanlarından Kasım Şeşo ise “Sözü edilen güçler dünden beri bazı bölgelere yerleşti. Güney-Rojava sınırlarındaki Domiz askeri üssüne yerleşti. Ardından ise Şengal Dağı’nın Çil Mera bölgesine konuşlandı” ifadelerini kullandı.

Şengal’de Ezidileri IŞİD’den korumak için kurulan yerel Ezidi birlikleri, Türkiye tarafından ‘PKK ile bağlantılı oldukları’ gerekçesiyle tartışma konusu yapılmıştı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi de bu birliklerin Şengal’den çekilmesi çağrısı yaparken, birliklerin Haşdi Şabi çatısı altına alınarak merkezi yönetime bağlanacağı açıklanmıştı.

Ezidi Savunma Birlikleri, yerel halka soykırım yapan IŞİD’i Şengal’den 2015 yılında çıkartmış, bölge Ekim 2017’de Irak yönetiminin kontrolüne geçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...