GAZETE SOKAK – ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Almanya’dan Suriye’nin kuzeyine asker göndermesini talep ettiklerini belirterek, “Almanya’dan kara birliklerinin kısmen bizim askerlerimizin yerine geçmesini istiyoruz” dedi.

Kuzey Suriye’de “güvenli bölge” kurmak için müzakereler yürüten ABD, Almanya’dan asker göndermesini talep etti. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Almanya’dan kara birliklerinin kısmen bizim askerlerimizin yerine geçmesini istiyoruz” dedi. Jeffrey, bölgeyi kontrol eden Suriye Demokratik Güçleri’ne (QSD) yardım için Almanya’ya askeri eğitimci, lojistik uzmanı ve teknisyen gönderilmesi çağrısı yaptı.

Berlin temaslarının ardından Welt am Sonntag gazetesi ile Alman haber ajansı dpa’ya konuşan Jeffrey, “IŞİD’i yerel Suriyeli güçlerle geriletmek daha iyi. Fakat lojistik, eğitim ve teknik yardım için hava desteğini garanti almak amacıyla belirli bir düzeyde uluslararası varlık gösterilmesine ihtiyaç var” dedi.

SAYI VERMEDİ

Almanya ve diğer koalisyon ortaklarından “gönüllüler” aradıklarını söyleyen Jeffrey, koalisyon üyelerinin göndereceği askerlerin doğrudan çatışmaya girme ihtimalinin düşük olduğunu vurguladı. ABD’li yetkili, Almanya’dan kaç asker gönderilmesini talep ettiklerini ise açıklamadı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...