Aralarında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’ın bulunduğu AB heyeti, Deniz Poyraz’ın katledildiği HDP İzmir İl Örgütü’ne ziyarette bulundu.

GAZETE SOKAK – Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne 17 Haziran’da Onur Gencer tarafından yapılan silahlı saldırı ardından partili çalışan Deniz Poyraz’ın katledilmesine yönelik tepkiler sürüyor. Avrupa Birliği’nden (AB) bir heyet HDP İzmir İl Örgütü’nü ziyaret etti. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile AB Basın Müşaviri Miray Akdağ, AB Delegasyonu Birim Başkanı Alexander Fricke, AB Delegasyonu Proje Yöneticisi Lisa Westling’in aralarında bulunduğu heyeti kent vekili Murat Çepni, İzmir İl Eşbaşkanları Besriye Tekgür ve Kadir Badur ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri karşıladı.

AB heyeti ilk olarak Poyraz’ın katledildiği alanı ziyaret etti.

BAŞ SAĞLIĞI DİLEKLERİNİ SUNDU

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Poyraz’ın anı defterine not yazdıktan sonra ailesine ve HDP’ye baş sağlığı dileklerini sundu. Heyet parti binasında incelemelerde bulunarak, konuya ilişkin bilgi alışverişinde bulundu.

‘SALDIRI TÜRKİYE HALKINA YAPILDI’

Yapılan inceleme ardından açıklama yapan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “HDP’ye yapılan korkunç saldırıyı kınamak üzere burada bulunuyoruz” dedi. Poyraz ve ailesine saygılarını ilettiğini belirten Landrut, “Ayrıca yerel HDP yöneticilerine de en içten dileklerimi sunuyorum” diye konuştu.

Dayanışmadan dolayı memnuniyetliklerini ifada eden HDP İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür de “Yapılan saldırı sadece HDP veya Deniz yoldaşımıza yapılmadı. Saldırı bütün Türkiye halkına ve demokrasiye yapıldı. İktidar ve etrafındakiler dileriz ki bundan sonra muhaliflere karşı dillerini daha dikkatli kullanırlar” diye belirtti.

POYRAZ İÇİN SAYGI DURUŞUNDA BULUNDU

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti. Yaklaşık yarım saat süren basına kapalı toplantıdan sonra Landrut, Deniz Poyraz’ın vurulduğu yere karanfil bırakarak bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Heyet ardından HDP İl Örgütü’nden ayrıldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...