GAZETE SOKAK – Van Cezaevi’ndeki uygulamaları protesto etmek amacıyla 92 gündür olum orucu eylemini sürdüren Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım’ın artık ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma geldikleri ve her an hastaneye kaldırılabilecekleri belirtildi.

Van F Tipi Cezaevi’nde TKP/ML davasından tutuklu Kadir Karabak ve MKP davasından tutuklu Esat Naci Yıldırım’ın maruz bırakıldıkları hak ihlallerini protesto etmek amacıyla başlattıkları ölüm orucu eylemi, 92’nci gününe girdi.
Şimdiye kadar yapılan görüşmelerde sonuç alamayan Karabak ve Yıldırım’ın, ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma geldikleri belirtildi.

‘ADALET BAKANLIĞI PİLOT BÖLGE DEDİ’

Kadir Karabak’ın eşi Türkmen Karabak, tutukluların durumunun giderek daha da ağırlaştığını belirterek, büyük bir endişeyle beklemeye başladıklarını söyledi. Durumlarıyla ilgili milletvekillerinin Adalet Bakanı Yardımcısı ile görüştüğü bilgisini veren Karabak, ancak yapılan görüşmeden olumlu bir sonuç çıkmadığını belirtti. Karabak, “Adalet Bakanlığı, milletvekillerine Van Cezaevi’nin pilot bölge olduğunu ve bu nedenle bu çalışmanın yapıldığını belirtmişler. Maalesef bu görüşmeden olumlu bir sonuç çıkmadı. Adalet Bakanlığı’ndan yeniden randevu istendi, umarım bu kez olumlu bir sonuç çıkar” dedi.

‘HASTANEYE KALDIRILABİLİRLER’

Eşi ve diğer tutuklu Yıldırım’ın, geri adım atmayacaklarını söylediğini aktaran Türkmen, şöyle devam etti: “Eşim ve arkadaşı kafeste yaşamak istemediklerini söylüyorlar. Bu nedenle kesinlikle sorun çözülene kadar eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini belirtiyorlar. 92 gündür bu insanlar ölüm orucu eylemindeler. Artık hiçbir ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiler. Son görüştüğümüzde hala ayakta sayım yapılmak istendiğini, kendilerine kitap, gazete verilmediğini söylediler. Daha önce, odalarındaki tuza da el konulmuştu. Durumları artık kritik aşamaya geldi ve her an hastaneye kaldırılabilirler.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...