GAZETE SOKAK – İnsanlık tarihinde şifacı olarak bilinen birer doğal tıp uzmanı kadınların izi Dersim’de sürüyor. Kendisine başvuranlara doğal tedavi yöntemlerini uygulayan 90 yaşındaki Firaz Kama, ayrıca bugüne kadar birçok kadına doğum yaptırdı.

Mezopotamya Ajans’tan Semra Turan’ın haberine göre; insanlık tarihi ile başlayan doğal tıp, kadınlar eliyle günümüze kadar sürdürülüyor. İnsanlığın var oluşuyla birlikte doğa ile iç içe olan kadınlar, doğadan aldıkları doğal güçle birer bilge haline geldi. Ancak kadınların doğal bilgeliği, erkeklerin kurnazlığı sonucu zamanla tükenme noktasına geldi. Erkekler tarafından bitirilmeye çalışılan doğal bilgelik, günümüze kadar kalıntılarını sürdürüyor.

ŞİFACI KADINLARIN İZİ SÜRÜYOR

İnsanlık tarihinde kadınlar, doğadan topladıkları bitkilerden ürettikleri ilaçlarla, tüm hastalıklara çare bulurken, özelikle de kadınlar açısında zor olan doğumlarda gerek bitki gerek ise doğal bilgelikleri ile kolayca hamile kadınların doğumu yapılırdı. Yine günümüze kadar izini süren vücuttaki kırık çıkıklar için de kadınlar, gerek bitki gerek ise ellerindeki şifa ve doğal bağlama yöntemleri ile hasta olanları kolayca iyileştirirlerdi.

ERKEKLER DOĞAL TIP BİLGİLERİNİ ÇALDI

İnsanlık tarihinde tamamen doğanın gücü ve kerameti ile hastalıklara şifa bulan kadınlar, aynı zaman birer doğal doktordu. Ancak günümüzde kadınların doğal tıp hakkındaki bilgileri erkeklerin kurnazlığı ile çalındı. Doğal tıp sermayeye peşkeş çekilerek, bilgi satın alınmaya başlandı, insanları iyileştirmek ise ücrete tabi kılındı.

DOĞAL TIP UZMANI: FİRAZ KAYA

Doğası ile toplumu cezbeden yerlerden biri olan Dersim’de 90 yaşındaki Firaz Kama, doğal tıbbın izini sürdürüyor. Dersim’in Nazimiye ilçesi Aşagıdallıca (Harik) köyünde doğup büyüyen Kama, toplum tarafından doğal tıp uzmanı olarak görülüyor. Doğal yöntemlerle hastaları iyileştiren Kama’nın namı sadece Dersim’de değil birçok ilde biliniyor. Özelikle İstanbul’dan doktorlar gelip doğal bilgilerinden yararlanıyor.
Kama, vücuttaki kırık çıkık, hamile kadınların doğumu, çocuğu olmayanlara duaları ile şifa veren önemli bir konumda yer alıyor. Binlerce insana şifa veren Kama’ya, yıllar önce birçok hastanede doktorluk yapması teklif edildi.

‘KIRIK-ÇIKIKTA ARIZA BIRAKMAM’

Kırık-çıkığı olanlara uyguladığı doğal yönetmeler ile sağlıklı bir tedavi sonucu iyileştiğini söyleyen Kama, kırık-çıkıkta tedavisini yaptığı hiçbir insanda her hangi bir sağlık sorunu yaşanmadığını söyledi. Kama, kırık-çıkıkları önce elleri ile tespit ettiğini, daha sonra iple bağlayarak, yaklaşık 1 ay ipte bekledikten sonra iyileştirdiğini kaydetti. Kama, insanların hala kırık-çıkıklar için yanına geldiğini, ancak yaşı itibari ile artık zorlandığını söyledi.

‘DOĞAL DOĞUM YAPTIRDIM’

Yine köylerde özelikle kadınların doğal doğumlarını kendisinin yaptırdığını ifade eden Kama, tencerelerde kaynattığı sıcak su, beyaz bezlerle terleten doğal yöntemler ile daha rahat kadınlara doğum yaptırdığını ifade etti. Yine düşük ihtimali olan kadınlar, anne karnında bebeğin ters dönmesi, kuyruk düşmesi gibi tedavileri de elleri ile düzelttiğini belirten Kama, bunun nedenini doğanın kendisine verdiği güçten kaynaklandığını söyledi.

‘HASTANELERDE DOKTOR OLMAM İÇİN ÇOK TEKLİF GELDİ’

Askeriyeden tutalım hastanelere kadar doktorluk yapması için kendisine tekliflerin geldiğini kaydeden Kama, köylerdeki ihtiyaçtan dolayı gelen teklifleri reddettiğini aktardı. Kama, Elazığ’da 22 yıl önce bir hastanede 3 doktorun, bir hastanın kalça kemiğinde oluşan kırık-çıkığa teşhis koyamadığını, bunun için kendisinin çağırdığını ve olaya müdahale edilmesini istendiği aktararak, şunları kaydetti: “Çok tehlikeli bir yerde kırılma olmuştu. Eğer iyi bir teşhis konulmasaydı. Hasta sakat kalabilirdi. Doktorlar bunun için ne yapacağını bilmiyordu. Çektikleri filmleri inceledim. Ve ameliyatın nasıl yapılması gerektiğini söyledim. 3 doktor ne yapacağını bilmediler, verdiğim yöntem ile hasta ameliyat edildi. Ve iyileşti. Doktorlar sonra dönüp ‘Bu bilgi sana nereden geldi. Sen nereden mezunsun’ diye sordular. Bende okuma yazmam olmadığını, doğalında gelişen bilgiler ile yaptığımı söyledim.”

‘ARTIK ZORLANIYORUM’

Kama, eskiden onun gibi birçok kadın olduğunu ancak zaman ile bunların bittiğini anımsatarak, kendisinin kırık-çıkıklarda hala bir şeyler yapabildiğini ama doğum ve diğer hastalıklarda zorlandığını yineledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...