GAZETE SOKAK – Germencik ilçesinin Selatin köyünde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan 800 yıllık çınar ağacı, köy halkının manevi değeri haline geldi.

Aydın’ın Germencik ilçesine bağlı Selatin köyünde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan 800 yıllık çınar ağacı, tüm köylünün manevi değeri haline geldi. Şirin köy olarak da bilinen Selatin köyü sakinleri, incir ve zeytin üretimiyle geçimlerini sağlarken, köydeki asırlık “çınar ağacı” ile ün saldı. Nesilden nesile altında sohbetlerin sürdürdüğü ağacın tarihi bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden köy muhtarı Kerim Çetin (50), tarihi ağacın koronavirüsten (Kovid-19) önce haftada 70-80 yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptığını söyledi.

AĞAÇ YENİDEN YEŞERDİ

Çetin, tarihi çınar ağacının köyün sembolü haline geldiğini belirtti. Köylünün yıllardır ağacı korumak için çok mücadele ettiğini dile getiren Çetin, 1994 yılına kadar ağacın altında bir çeşme olduğunu, ancak otoban için tünel kazılması üzerine suyun kesildiğini söyledi. O günden sonra suyun köy dışından taşınarak getirildiğini ve ağacı yeniden yaşatmaya çalıştıklarını anlatan Çetin, ağaç eski halini almasa da yeniden yeşerdiğini aktardı.

AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORLAR

Tarihi çınar ağacının kadim tarihinin yanı sıra kadınların ağacın etrafında kurduğu pazarla köyün geçim kaynağı haline geldiğini ifade eden Çetin, pazarda köyde yetişen sebze, meyve ve kadınların el emeğiyle ürettiği ürünlerin satıldığını belirtti. Çetin, “Koronavirüsten dolayı şimdilik pazar kapalı durumda. Bütün köylü ağaca gözü gibi bakıyor. Geçmişte olduğu gibi yine köyün düğünlerini ağacın altında yapılıyordu. Köyün çocuklarının ortak alanı olduğu gibi, gençlerin ve yaşlıların uğrak mekânı. Tüm köylü çınar ağacıyla manevi bir bağ kurudu” dedi.

ŞİMDİ DE TORUNLARI OYNUYOR

Çocukluğunun çınar ağacının altında geçtiğini belirten Mehmet Ali Kılıç (75) da, ağacın manevi değerinin çok yüksek olduğunu söyledi. Çocukluğunun geçtiği ağacın altında şimdi torunlarının oynadığını dile getiren Kılıç, “40 yıl önce bu ağaç iki dönümlük yeri kapatıyordu. Ağacın hemen yanında suyumuz vardı ve buz gibi su akıyordu. Sonra otoyol için tünel çektiler. Bu yüzden şuanda bu kadar kaldı. Atalarımızdan kalan ağacı korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.

MA / Esra Solin Dal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...