GAZETE SOKAK – Digor ilçesinin Dağpınar beldesinde halk, KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen HDP’li Abubekir Erkmen için eylemde. belediye önünden ayrılmayanlar arasındaki 80 yaşındaki Nezahat Erkmen, “Hakkımızı istiyoruz” dedi.

Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar belde halkı belediye eşbaşkanı olarak seçtikleri Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayı Abubekir Erkmen’e Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç olduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından mazbata verilmemesini protesto ediyor. Belde halkı 3 gündür asker ablukası altında gece gündüz nöbet tutuyor. Eylemcilerden biri de 80 yaşındaki Nezahat Erkmen adlı anne.

‘BELEDİYE ÖNÜNDEN AYRILMAYACAĞIM’

Eylemin en ön saflarında yer alan Erkmen, üç gündür eylemin yapıldığı belediye binası önünden ayrılmıyor. Erkmen yaptığı konuşmada,“Biz 3 ay boyunca uyumadan, yemeden, içmeden bu seçimler için çalıştık. Ve 300 oy farkla kazandık. Bizim kazandığımız belediyeyi elimizden aldılar. Ben de yaşlı bir kadın olarak burada nöbet tutuyorum ve sonuna kadar da burada nöbette kalacağım, gitmeyeceğim. Gerekirse kendimi yakacağım. Ben belediye önünden gitmeyeceğim. Aç ve susuz bir şekilde eylemime devam edeceğim. Ben üç gündür buradayım. Sabah kahvaltı dahi yapmadım, öğlen yemek yemedim ve bu gecenin saatine kadar aç susuz bir şekilde nöbet tutuyorum” dedi.

“Allah bizim bunların elinden ne çektiğimizi biliyor” diyen Erkmen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bize bunu reva görenler Müslüman olamazlar. Ben belediyenin önünde duran askerlerin yanına gidip, ‘bana silah çekin beni öldürün’ diyorum. Nasıl olsa hayatın sonunda ölüm var. Ama beni bunun için öldürsünler” ifadesinde bulundu.

‘SEÇİM YENİLENSİN’’

Saban saatlerinde askerlerin oluşturduğu çemberin ortasında nöbete devam eden Erkmen, gençlere seslenerek, “Siz gençsiniz geride durun. Biz yaşlıyız biz önde direnelim” diye belirtti.

Yıllardır her türlü çileyi çektiklerini ifade eden Erkmen sözlerini şöyle tamamladı: “Biz hakkımızın verilmesini istiyoruz. İstemiyorlarsa seçimi yenilesinler seçime gidelim. Biz 300 oy daha fazla alarak kazanmışız. Namusumuz, haysiyetimiz, şerefimiz için oy verdik ve oy veren biri olarak seçimin yenilenmesini istiyorum.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...