GAZETE SOKAK – Dersim’de merkez ve ilçelerinde 80 köy bir aydır elektriksiz ve yolları kapalı. Yurttaşlar, sorunların giderilmesini isterken, ilçe belediye başkanları bölgedeki elektrik direklerinin bakım onarımının yapılmadığını söyledi.

Dersim’de etkili olan kar yağışı nedeniyle 206 köy yolu ulaşıma kapanırken, enerji nakil hatlarında meydana gelen arızalar nedeniyle merkez dahil 80’e yakın köye yaklaşık 1 aydır elektrik verilemiyor.

206 KÖY ULAŞIMA KAPALI

Kent genelinde 2 gün önce yeniden kar yağışının etkili olmasıyla birlikte alınan bilgilere göre, merkezde 36, Pülümür’de 38, Pertek’te 11, Ovacık’ta 29, Nazımiye’de 21, Mazgirt’te 49 ve Hozat ilçesinde 22 olmak üzere toplamda 206 köy yolu ulaşıma kapandı.

VALİLİLİK SESİZ

Dersim’in köylerinde yaşayan yurttaşlar, yolların kapalı, elektriklerin kesik olmasına tepkili. Konuya dair Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) tepkiler gelse de, özelikle valiliğin yaşanan sorunlara dair herhangi bir açıklama yapmaması dikkat çekti.

KÖYLERDE HASTALAR VAR

Özellikle Nazimiye ve Mazgirt ilçesine bağlı köylerde yaşayan yurttaşların mağdur olduğu belirtilirken, bu köylerde diyaliz ve yatalak hastaların bulunduğu öğrenildi. Nazimiye’ye bağlı Sap Köyü Muhtarı Hüseyin Yılmaz, ilçede bulunan tüm köylerin yollarının kapalı olduğu ve elektriklerin kesik olduğu söyledi. Yılmaz, köylerinde bakıma muhtaç yaşlıların olduğunu ve kendilerinden bilgi alamadıklarını belirterek, bir an önce sorunun giderilmesi için harekete geçilmesini istedi.

‘TAKVİYE EKİP GEREKİYOR’

Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel ise ilçelerinde 22 köyün elektriği olmadığını söyleyerek, günümüz koşullarında bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Türkel, elektrik kesintilerinin giderilmesi için ilçe kaymakamlığı ile görüştüklerini, takviye ekiplerin gönderilmesini istediklerini ifade etti. Türkel, “Elektrik direklerinin bakımı yapılmıyor. Direkler yaklaşık 30 yıldır değiştirilmiyor. Bakımı yapılmıyor. Hem köy yollarını açmak için hem de elektrik mağduriyetinin giderilmesi için yeterli ekipler gönderilmiyor” dedi.

‘ŞİRKET BÖLGEDE ÇALIŞMA YÜRÜTMÜYOR’

Nazimiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek de kış aylarının çetin ve zorlu geçtiğini ifade ederek, ilçede sadece 4 köyün elektriklerinin olmadığını savundu. Kırmızıçiçek, özelikle Aşağı ve Yukarı Doluca köyleri mevkiinde 40’a yakın elektrik direğinin devrildiğini, bundan dolayı köylülerin büyük sıkıntılar yaşadığını kaydetti. Kırmızıçiçek, “Elektrik özeleştirilmeden önce elektrik kesintileri 1 gün sürerken, şimdi günlerce sürüyor. FIRAT A.Ş. bu tür bölgelere önem vermiyor. Çalışmada yürütmüyor. Yürütülen çalışmalar da yetersiz” ifadelerini kulandı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...