GAZETE SOKAK – Van’da hayvan besiciliği yapan yurttaşlar, kayyum yönetimindeki belediyenin “tadilat yapılacak” denilerek kapattığı hayvan pazarının 8 aydır açılmasını bekliyor. İpekyolu ilçesi Bostaniçi mahallesinde bulunan pazar alanı yerine, günde yüzlerce aracın kullandığı yolda hayvanlarını satmaya çalışan besiciler gibi hayvan alıcıları da, bu durumdan dert yanıyor.

Hayvancılığın yayla yasakları ve saman fiyatları yüzünden can çekiştiğine dikkat çeken besiciler, hükümet tarafından seçim malzemesi olarak kullanılacağını söyledikleri pazarın, mevcut durumunun da işlerini iyice zorlaştırdığını dile getiriyor.

‘PERİŞAN DURUMDAYIZ’

Sabahın erken saatlerinde hayvanlarını getiren besicilerden Murat Başar, “Meydan istiyoruz, meydan yok. Taşın, kayanın etrafında hayvan yüklemek zorunda kalıyoruz, bu da hayvana zarar veriyor. Kepek, yem, masraf, bakım hepsi bizim cebimizden gitti. Besiciler olarak perişan durumdayız. Hayvanı alıyoruz, ama satamıyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi. Hükümetin tarım ve hayvancılık politikalarını da eleştiren Başar, biran önce pazarın açılmasını istedi.

‘SEÇİM MALZEMESİ OLARAK KULLANILACAK’

20 yıldır besicilik yapan Habip Borazan da aylardır kapalı olan pazarın seçim malzemesi olarak kullanılacağını dile getirerek, “Seçimin yaklaşmasını bekliyorlar. Seçim öncesi gelip buranın açılışını yaparak bizleri kandırmaya çalışacaklar, kanmayacağız. Belediye bizim elimizde olsa meydan bu halde boş bırakılmazdı. Hayvanlarımızı yolun ortasında toplamazdık” diye konuştu.

‘HAYVANLAR ARAÇ ALTINDA KALIYOR’

30 yıldır besicilik yapan Burhan Erdek ise yol üstünde bekletmek zorunda kaldıkları hayvanlara sürekli araçların çarptığını söyledi. Erdek, “Pazarın bir köşesini açsalar hayvanlarımızı oraya götürürdük. 8 aydır meydan kapalı. Gerekçe olarak da tadilat deniyor. Burayı açmak için seçimin yaklaşmasını bekliyorlar. Seçim öncesi açacaklar” diyerek durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...