GAZETE SOKAK – Cumartesi Anneleri eyleminin 700’üncü haftasında, anneden toruna üç kuşak kayıpların akıbetini soracak. “Cumartesi Anneleri’ne sahip çıkmak insanlığın vicdanına sahip çıkmaktır” diyen anneler, eyleme katılım çağrısı yaptı.
Yağmurlarda ıslandılar, karlar yağdı saçlarına, yüzleri güneşte kavruldu; ama 700 haftadır kayıplarını aramaktan vazgeçmediler. 27 Mayıs 1995’ten bu yana Galatasaray Meydanı’nda eylemde olan Cumartesi Anneleri, her hafta kayıpların bulunması ve faillerin yargılanmasını istedi. Bütün baskılara rağmen bu taleplerinden vazgeçmeyen Cumartesi Anneleri, 700’üncü haftada da aynı taleple Galatasaray Meydanı’nda olacak.

 

KAYBEDİLENLERİN AKIBETİNİ ÜÇ KUŞAK SORACAK

Her hafta kaybedilen bir kişinin akıbetini soran Cumartesi Anneleri, 700’üncü haftada bütün kayıpların akıbetini soracak. Kendisi de  Cumartesi insanı olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da katılacağı eyleme çok sayıda siyasi parti temsilcisinin de katılması bekleniyor. Anneden toruna üç kuşağın kayıpların akıbetini sorduğuna dikkat çekmek için, bu haftadaki eylemde bir eş, bir çocuk, bir torun ve meydanda olan anneler konuşacak.

TALEPLERİMİZDEN VAZGEÇMEDİK’

Avcılar’daki evinin önünden 19 Ekim 1995’de ellerinde telsiz ve silah olan kişiler tarafından kaçırıldıktan sonra bir daha haber alınamayan Fehmi Tosun’ın eşi Hanım Tosun, taleplerinden hiçbir zaman vazgeçmediklerini dile getirdi. Tosun, “Bu ülkede nasıl hiçbir zaman adalet olmadı ve bu durum değişmediği için bizim de talebimiz aynıdır. İlk gün kayıplarımızı nasıl istediysek bu devletten 700’üncü haftada da aynı taleplerimizi haykıracağız.  Talebimiz net ve ilk günkü gibi” dedi. Bugüne kadar devletin kayıplar konusunda herhangi bir adım atmadığının altının çizen Tosun, kendileri hayatta olmasalar bile çocukları ve torunlarının kayıpların hesabını soracağını söyledi.

BİR KAYIP KALSA DAHİ…

Kayıplarını arama mücadelesinde geçen 23 yılda değişen ve değişmeyen birçok şeyin olduğunu ifade eden Tosun, “90’lı yılarda yediğim o gaz, coplar ve dayaklar benim vicdanımı rahatlatıyordu. Neden? Çünkü o dönem kayıp sayısının düştüğü durumu biz gördük. Onun için değişen çok şey oldu. Çünkü o zamana kadar çok insan kayboluyordu” diye konuştu. Her ne kadar kayıplar için bir adım atılmamış olsa bile Cumartesi Anneleri’nin mücadelesi sayesinde insanları o dönem kaybetmekten vazgeçtiklerini ifade eden Tosun, şöyle devam etti: “Ama şimdi farklı bir şey var o ayrı bir durumdur. Gerçekten belki eşimi kaybettim ama benim için bütün kayıplar aynıdır. Hiçbir zaman kendimi öne çıkarmadım. Bütün kayıplardan bahsettim yine de onlardan bahsedeceğim. Kayıpların olmadığı bir dünya istiyoruz. İktidarlar gelip geçecekler ama bir an önce o gizli arşivlerin açılması ve bize mezar taşının numarasını gösterilmesini istiyoruz. Bir kayıp bile kalsa dahi bu mücadele devam edecek.”

VİCDANLI OLAN HERKESİ DAVET EDİYORUZ

Tosun, Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü haftasına ilişkin şu çağrıyı yaptı : “Eğer gerçekten insanlar vicdanlı olursa, yarın bir saatini Cumartesi Anneleri için versin. Çağrıyı biz yapıyoruz ama yarın kendilerini bizim yerimize koysunlar. Yarın herkesi Galatasaray Meydanına bekliyoruz.”

‘700’ÜNCÜ KEZ DEVLETE SESLENECEĞİZ’

Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun da yarınki eylemde 700’üncü kez bu ülkeyi yönetenlere sesleneceklerini ifade etti. Tosun taleplerini ise şu şekilde dile getirdi: Cezasızlık ve adaletsizlik üreten bu sistemin bütününde köklü yasal, idari ve adli değişiklikler yapılsın. Zorla kaybetme suçu, Türk Ceza Kanunu’nda insanlığa karşı suçlar başlığı altında düzenlensin. Devletin kaybettiği evlatlarımızın akıbeti açıklansın. Gözaltında kaybetme suçunun faili olan devlet görevlileri üzerindeki cezasızlığa son verilsin ve evrensel hukuka göre yargılanmalarını sağlayacak düzenlemeler yapılsın.”

İNSANLIĞIN VİCDANINA SAHİP ÇIK

Ayrıca topluma sesleneceklerini belirten Tosun, “Adaletsizliği kanıksamak da adaletsizliği üretmek kadar utanç vericidir; kanıksama, susma! ‘Gözaltında kaybedilenler için, adalet için, hukuk için ve insanlık onuru için Cumartesi Anneleri’nin mücadelesine sahip çık’ çağrısı yapacağız. Cumartesi Anneleri’ne sahip çıkmak insanlığın vicdanına sahip çıkmaktır” ifadesinde bulundu.

‘İNSANIM DİYEN HERKES EYLEME KATILMALI’

700’üncü haftaya ben insanım diyen herkesin gelmesi gerektiğini söyleyen 28 Temmuz 1993’te gözaltında alındıktan sonra işkence ile öldürülen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe de şunları dile getirdi: “700 haftadır Galatasaray lisesinde kayıplarımızı arıyoruz. Faillerin bulunması, yargı önüne çıkarılmasını istiyoruz. O zamanki katiller şimdi nerededirler? Neden yargı önüne çıkarılmadı ve hesap sorulmadı? Biz de çocuklarımızın yanındayız her zaman onları destekliyoruz. Onların bu davalarının peşindeyiz. Katillerin bulunması ve yargılanmasını istiyoruz. Şimdiye kadar hiç bir sonuç almadık. Katiller hala dışarıda. Biz bu mücadeleyi katiller bulununcaya kadar sürdüreceğiz.”

‘SADECE KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ’

Urfa’nın Siverek ilçesinde 6 Aralık 1993’te kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın eşi Sultan Taşkaya ise, “Devlet benim kayıbımın nerede olduğunu biliyor. Biz kayıplarımızı istiyoruz. Bizler herkesin gelip katılım sağlamasını istiyoruz. Bizim kayıplarımız çoktur herkes gelsin bize destek versin. Bizim aileden de 20 kişi geleceğiz” diyerek yarın ki eyleme çağrı yaptı. (MEZOPOTAMYA AJANS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...