GAZETE SOKAK – Zamanında nüfus kaydı yapılmayan 4 çocuk annesi 68 yaşındaki Cemile Demirhan, kimliği olmadığından devlet hastanesinde ameliyat olamıyor. Safran kesesindeki taştan kaynaklı acı çeken Demirhan, “Çocuklarım var, kardeşlerim var ama ben yokum” diye konuştu.

Antep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Mevlana Mahallesinde yaşayan 4 çocuk annesi 68 yaşındaki Cemile Demirhan, nüfusa kaydedilmediği için kimliksiz yaşıyor. Şimdiye kadar nüfus kimliğine ihtiyaç duymayan Demirhan, ilerleyen yaşından kaynaklı hastalanınca gittiği hastaneye başvurusu kabul edilmiyor. Safra kesesindeki taştan kaynaklı acilen ameliyata alınması gereken Demirhan, 2 yıldır varlığını kanıtlamaya çalışıyor. Torunu Hüseyin Aka, Şehitkamil Nüfus Müdürlüğü’ne yaptıkları kimlik tespiti başvurusundan dolayı Antep 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldığını ve davanın halen devam ettiğini belirtti. Babaannesinin sağlık sorunun ciddi olduğunu anlatan Aka, “Ninem gözümüzün önünde ölüyor. Devlet sadece izliyor” dedi.

‘BABASININ DNA’SINA İHTİYAÇ VAR’

Babaannesinin nüfus kayıt örneği olduğunu ve 4 çocuk sahibi olduğunu hatırlatan Aka, “Nüfus kayıt örneğinde bir kimlik numarası verilmiş. Ama yazan numara nüfus kayıtlarına göre geçersiz. Mahkeme en son nineme kimlik verilmesi için babasının mezarından DNA örnekleri alınmasına karar verdi. Ancak babasının mezarının nerede olduğu bilinmiyor. Urfa’da bir yere gömülmüş. Rivayete göre üzerinden yol geçmiş. Mahkemenin talebine göre, ninem hiç kimliğe kavuşamayacak. Biz biran önce ninemin tedavi edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘GERÇEKTE VARIM, RESMİYETTE YOKUM’

Hastalığının kendisine çok acı verdiğini dile getiren Demirhan ise, “Ben sadece kimliğim olsun istiyorum. Hastaneler beni kabul etmiyor. Benim nüfusuma kayıtlı çocuklarım var. Kimliği olan kardeşlerim var. Bana da kimlik versinler. Ben gerçekte varım ama resmiyette yokum” diye belirtti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...