GAZETE SOKAK – The Guardian, koronavirüsle bağlantılı olduğu tahmin edilen “sıradışı” çocuk hastalığının, 6 ülkede 100 yeni vakayla görüldüğünü yazdı.

Almanya’da kısıtlama tedbirlerinin 10 Mayıs’a kadar uzatılacağını duyuran Der Spiegel, “Kanımda antikor çıktı, her şey yolunda diyemezsiniz” başlıklı video-röportaj haberiyle, Hamburg’ta mikrobiyoloji laboratuvarı teknisyeni Thomas Fenner’ın uyarılarını gündeme taşıdı. Kanında antior olan insanların bir daha koronavirüse yakalanmayacaklarının garantisi olmadığını hatırlatan Fenner, “Kanımda zaten antikor var diyerek rahatça sokağa çıkmak çok riskli, çünkü bu virüse karşı bağışıklığınız olduğu anlamına gelmiyor. Bu çok boyutlu bir konu, bu nedenle daha çok araştırma yapmak gerekiyor” dedi.

İLAÇ BORSALARI HAREKETLENDİRDİ

The New York Times, koronavirüs tedavisi için geliştirilen “remdesivir” ilacına yönelik ilk deneylerin olumlu sonuçlar verdiğini yazdı. Beyaz Saray’ın sağlık uzmanlarından Dr. Anthony Fauci, “remdesivir” adlı korona ilacının halen araştırılmasının gerektiğini ancak Kovid-19 hastalarının iyileşme sürelerini hızlandırma konusunda yapılan ilk çalışmaları “çok iyimser” olarak değerlendirdi. NYT, korona ilacına dair ilk deney sonuçlarının olumlu olmasının piyasaları hareketlendirdiğini yazdı.

ÇOCUK HASTALIĞI

The Guardian, çocuklarda nadir ama muhtemelen ölümcül solunum hastalığı olarak ortaya çıkan ve koronavirüs enfeksiyonuyla bağlantılı olduğu tahmin edilen yeni sendroma dair, dünya çapında 6 ülkeden 100 yeni çocuk vakası geldiğini duyurdu. Habere göre, İngiltere, ABD, Fransa, İtalya, İspanya ve İsviçre’de gözüken yeni çocuk hastalığı vakalarının incelenmeye alındı.

Bu vakalardan biri New York’ta Kawasaki hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırılan ve hastanede koronavirüs teşhis edilen 6 aylık bir bebek. “Sıradışı bir çocuk hastalığı” olarak tarif edilen yeni sendromun belirtileri arasında kan akışını ve kalbi etkileyen bir solunum bozukluğu olarak tarif edilen Kawasaki hastalığı, ateş, sindirim problemi ve damar iltihabı gibi semptomlar bulunuyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇÖZÜMÜ

Güney Kore’de yeni vaka saptanmayan ilk güne girildiğini ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e saldırı söylemlerini yenilediğini yazan Guardian’da, enerji piyasalarına dair dikkat çeken “Kovid-19 fosil yakıt talebini ortadan kaldıracak” başlıklı haberde, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yaptığı açıklama yer aldı. “Yenilenebilir enerji küresel enerji piyasalarında 70 yılın en büyük şokuna direnebilecek tek enerji kaynağı olabilir” diye yazılan haberde, “IEA, Kovid-19’un enerji talebinde yol açtığı çöküşün fosil yakıt talebini de yok edebileceğini açıkladı 2. Dünya Savaşı’ndan beri enerji talebindeki en büyük çöküşte yenilenebilir enerjideki sabit yükseliş, fosil yakıt talebindeki çöküş ile bir araya geldiğinde global enerji sisteminde bu sene temiz elektriğin en büyük rolü oynayacağını gösteriyor ” ifadelerine yer verildi.

WHO ACİL TOPLANIYOR

Fransa’da koronavirüs nedeniyle gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 5,8 oranında düştüğünü yazan Le Monde, “Eleştiri ateşi altındaki Dünya Sağlık Örgütü (WHO) koronavirüs pandemisinin kaçınılmaz ilerlemesini tartışmak üzere Perşembe günü 3. kez acil durum komitesiyle bir araya geliyor” diye duyurdu.

ABD!’DEN AFRİKA’YA ELEŞTİRİ!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Güney Afrika ve Katar’ı, Küba’dan gelen doktor ve sağlık çalışanlarının desteğini kabul ettikleri için eleştirdiğini yazan Africannews, “Fransa denizaşırı bölgeleri için Kübalı doktorlara yetki verdi. Küba dünya çapında, İtalya dâhil, bir düzine ülkeye doktor gönderdi. Küba, ABD’nin 60 yıllık yaptırımlarına maruz kalan adadaki yoksulluğa rağmen sağlık sistemini toplumsal bir destek payandasına dönüştürdü” diye yazdı ve Pompeo’nun açıklamalarını eleştirdi. Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...